Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Po raz pierwszy założyli sutannę!

piątek, 08 grudnia 2017 14:17 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Pięciu alumnów po raz pierwszy założyło dziś sutannę. - To widzialny znak, że ci, którzy są w seminarium, przygotowują się, żeby być widzialnym znakiem Boga w świecie - powiedział ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

To już tradycja, że 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, odbywają się obłóczyny. Dziś pięciu alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu po raz pierwszy założyło sutannę.

- To jest zawsze wpisane w święto patronalne seminarium. Sutanna jest zawsze tym widocznym znakiem, że ci, którzy są w seminarium, przygotowują się do tego, aby być widzialnym znakiem Boga w świecie. Przywdzianie sutanny jest takim potwierdzeniem zewnętrznym. Ludzie już rozpoznają, że to jest ksiądz, mówią "szczęść Boże". To uświadamia gdzie są i do czego się przygotowują - mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Mszy świętej przewodniczył biskup Piotr Turzyński. W homilii zwrócił się do alumnów, którzy dziś przyjęli sutanny.

- Oto drodzy bracia dzisiaj przywdzialiście strój duchowny. Szata, która w jakiś sposób jest zobowiązaniem jest też ochroną, jest pomocą w tożsamości. To też dobra alegoria, że trzeba się ochronić Maryją, przyjąć Ją do życia, poprosić aby chroniła, strzegła - mówił biskup Piotr Turzyński.

Odsłuchaj całą homilię biskupa Piotra Turzyńskiego:

Sutanna w obecnym kształcie pojawiła się w XVI wieku. Pierwsze szaty wyróżniające duchownych noszono już w starożytności chrześcijańskiej. Synod w Bradze w 572 roku nakazał noszenie stroju duchownego kapłanom wychodzącym z domu.

Alumn Kamil Mularski podkreśla, że dzisiejsze obłóczyny to znak dla innych, że klerycy chcą podążać tą drogą.

Kacper Piotrowski-Stajniak mówi, że do alumnów tak naprawdę dopiero po rekolekcjach zaczęło docierać to, że przyjmą sutannę.

Alumn Kamil Mularski podkreśla rolę księży w rozeznaniu swojego powołania.

Krystian Wieteska powołanie poczuł w czasie studiów. Również podkreśla szczególną rolę kapłanów.

Dominik Idziak prosił Pana Boga o znaki, które utwierdzą go w przekonaniu, że droga kapłaństwa jest dla niego tą właściwą.

- Zacząłem prosić o potrzebne łaski i jakiś znak, który będzie mi dowodem na to, że Pan Bóg chce mnie w swojej drużynie i wstąpił do seminarium. Dostałem takie trzy znaki, które potwierdziły drogę powołania – mówi alumn Dominik Idziak.

Kacper Piotrowski-Stajniak powołanie poczuł w liceum. Wcześniej nie był pewny, czy chce iść tą drogą, czy drogą mediów.

Podczas dzisiejszej Uroczystości klerycy V roku, którzy przygotowują się do święceń diakonatu, wyrazili publicznie swoje pragnienie przyjęcia święceń. Na drodze kapłaństwa jest to tzw. kandydatura. Klerycy publicznie wyrazili gotowość do święceń diakonatu i prezbiteratu. Dziś Kościół poznał ich z imienia i nazwiska.

Dziś alumnom i klerykom towarzyszyli rodzice, rodzeństwo, krewni, przyjaciele.

Alumni, którzy dziś przyjęli sutanny:

Kacper Piotrowski-Stajniak z parafii Chrystusa Nauczyciela w Radomiu

Dominik Idziak z parafii Matki Bożej Różańcowej w Jasieńcu Iłżeckim

Kamil Mularski z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Kuczkach

Krystian Wieteska z parafii Świętego Jana Chrzciciela w Stromcu

Krzysztof Wiśniewski z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu