Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef, Rzemieślnik
Dziś jest: Środa, 01 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej – patronki Skarżyska-Kamiennej

środa, 16 listopada 2022 19:15 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Stanisław Piekielnik/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej obchodzili wieczorem, 16 listopada doroczny odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Mszy świętej w miejscowej Bazylice mniejszej przewodniczył i homilię wygłosił biskup Ignacy Dec ze Świdnicy. Po liturgii wręczono dyplomy i medale „Pani z Ostrej Bramy i Dziełu Miłosierdzia Oddany”. W uroczystości wziął udział m.in. Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej.

- Przeżywamy dzisiaj uroczystość Patronki naszego miasta i parafii – Matki Bożej Ostrobramskiej. Chcemy dziękować Bogu za łaski zsyłane na nas za pośrednictwem naszej Patronki – mówił witając zgromadzonych ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium amryjnego.

W homilii bp Ignacy Dec mówił, że „jeśli postawimy na Maryję, przetrzymamy wszystko”. Mówił również, że miłosierdzie Boże możemy okazywać przez przebaczenie i niesienie pomocy. Zachęcał do modlitwy za Kościół i świat. - Używajmy języka miłości i prawdy, bo dzisiaj tego bardzo brakuje. Brakuje również kultury dialogu. Ważne są również uczynki miłosierdzia. Bóg obdarzając nas swoim miłosierdziem, prosi nas, abyśmy się tym miłosierdziem dzielili z innymi, aby On także przez nas chciał okazywać innym swoje miłosierdzie. Nie możemy pozostać bierni na to Boże wezwanie – mówił bp Ignacy Dec.

Nawiązał przy okazji do sytuacji na Wschodzie i postawy Polaków wobec Ukraińców, którzy musieli opuścić swoje domy z powodu trwającej wojny. - Zdaliśmy egzamin z tej pomocy. O tym mówił świat. Pamiętajmy, że to dobro, mimo trudnych relacji historycznych, będzie procentować w przyszłości – dodał ksiądz biskup Dec.

Wierni podkreślają bliskie związki z Matką Bożą Ostrobramską:

Po liturgii wręczono dyplomy i medale „Dominae Porta Aciali operibusque misericordiae deditus” (Pani z Ostrej Bramy i Dziełu Miłosierdzia Oddany). Wyróżnienia są przyznawane przez Kapitułę Ostrobramską od 2014 r. Od chwili ustanowienia kościoła sanktuaryjnego Bazyliką mniejszą wręczono 41 medali. 

Przewodniczący kapitułu ks. prof. Marek Chmielewski:

Dzisiaj wyróżnienia otrzymali: Maria Stachoń, współzałożycielka Apostolatu Maryjnego w parafii św. Józefa w Skarżysku-Kamiennej za wytrwale od 26 lat podejmowane dzieła miłosierdzia, oraz duchowe i materialne wspieranie ponad 100 rodzin, które doświadczały różnych problemów. Doktor Bożenna Ogulewicz zaangażowana w życie liturgiczne parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chlewiskach, za wieloletnią samarytańską posługę wobec chorych, wspieranie “niezaradnych życiowo”, jak również pomoc w organizacji pielgrzymek na Jasną Górę. Urszula Ways, emerytowana nauczycielka w Białobrzegach i współzałożycielka parafialnej Caritas w 2000 r., za niezmordowaną pracę na rzecz ubogich i potrzebujących, a także oddaną pracę w charakterze wolontariusza na rzecz dzieci, młodzieży, bezdomnych i uzależnionych oraz ks. prałat Józef Waśniowski z diecezji tarnowskiej. To wieloletni kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Medal otrzymał za pełną miłości troskę o sanktuarium, za doprowadzenie do koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w 1993 roku, niezmordowane szerzenie czci Maryi, także tu w Ostrej Bramie, oraz liczne dzieła miłosierdzia. 

W imieniu wyróżnionych podziękował ks. prałat Józef Waśniowski:

Wśród wyróżnionych medalem byli m.in. kard. Gerhrd Müller, śp. Kard. Henryk Gulbinowicz, abp. Wacław Depo, św. abp. Zygmunt Zimowski, Carl Albert Anderson, śp. dr Lucyna Wiśniewska, śp. ks. infułat Czesław Wala.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się 5 listopada nowenną ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. 12 listopada, ulicami Skarżyska-Kamiennej przeszła procesja zawierzenia z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej, które jest wierną kopią sanktuarium wileńskiego, powstało w 1986 roku z inicjatywy bp. Edwarda Materskiego.