Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rozpoczęły się obchody ku czci św. Kazimierza

sobota, 04 marca 2023 15:27 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dzisiaj (4 marca) w Radomiu rozpoczęto świętowanie dorocznej uroczystości św. Kazimierza Królewicza, patrona diecezji i miasta. Mszy świętej odpustowej w Bazylice św. Kazimierza w Radomiu przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

Na początku Mszy Świętej wierni powitali w bazylice biskupa Marka Solarczyka

- Dziękujemy, że ksiądz biskup rok rocznie w uroczystość św. Kazimierza, chcę przeżywać tę uroczystość w tym miejscu i razem z nami - mówili parafianie.

Potem wiernych powitał proboszcz parafii św. Kazimierza ks. Jarosław Wojtkun.

- Św. Kazimierz jest wciąż inspiracją jako patron naszej diecezji i miasta. Dzisiaj jest czterdziesta rocznica objęcia patronatem św. Kazimierza naszego miasta. (...) W tej godzinie najświętszej Eucharystii prosimy o opiekę i wstawiennictwo naszego patrona, aby nasza diecezja, miasto i Kazimierzowska parafia stawały się zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II mieszkaniem ludzi świętych, którzy żyją dobrocią, wiernością nauce Chrystusa, zaś świadectwem codziennego życia przyczyniają się do duchowego wzrostu każdego człowieka - mówi ks. Jarosław Wojtkun.

W tym roku przypada jubileusz 20-lecia ogłoszenia kościoła św. Kazimierza bazyliką mniejszą. Uroczystości przewodniczył metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz.

- Zostały tu wspomniane rocznice, które się skupiają w tej dzisiejszej uroczystości. Dokładnie dzisiaj 40. rocznica ogłoszenie patronem miasta Radomia św. Kazimierza przez papieża św. Jana Pawła II. jesteśmy już po 30. rocznicy kiedy ustanawiana była nasza diecezja i ogłoszony św. Kazimierz patronem diecezji, a za kilka miesięcy w jesiennych dniach będziemy dziękować za 20. rocznicę ogłoszenia i ustanowienia bazyliki mniejszej w tej świątyni - mówi biskup Marek Solarczyk.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk.

- Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie oczywiście okazją do naszej refleksji, bo ona jest potrzebna, ale niech przede wszystkim będzie tym wyjątkowym momentem, kiedy zawierzymy nasze życie, życie naszej parafii i diecezji, naszego miasta po raz kolejny Bogu, ale dzisiaj to zawierzenie niech się wyrazi w sercu i duszy każdego z nas, bo wtedy w tym będzie ten dar, który może pomóc innym, że ich serce rozraduje sie Bogiem - mówił w homilii biskup.

Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, sekretarz Miasta Radomia Michał Michalski, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki, Sławomir Adamiec oraz przewodnicząca rady Miejskiej w Radomiu Kinga Bogusz oraz radni miejscy.

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 1458 roku w Krakowie. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Zmarł 4 marca 1484 roku w Grodnie. Pochowany został w Wilnie. W latach 1481-83 przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski w Koronie. Doradcą królewicza był nauczyciel-humanista Kallimach.

Od 1983 roku św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, natomiast diecezji radomskiej od 1992 roku. W 2002 roku w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza. Od 1994 roku uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 roku został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej.