Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk zachęcał do czerpania wzorców z życia świętych i błogosławionych

niedziela, 08 października 2023 14:09 / Autor: Milena Brzyska
foto: TVP POLONIA
Milena Brzyska

Do czerpania wzorców z życia świętych m.in. św. Kazimierza, bł. Natalii Tułasiewicz czy Służebicy Bożej Wandy Malczewskiej zachęcał wiernych biskup Marek Solarczyk, który 8 października celebrował Mszę świętą w bazylice pw. św. Kazimierza w Radomiu. Liturgia była celebrowana z okazji 20. rocznicy nadania tytułu bazyliki parafialnemu kościołowi na Zamłyniu. Transmisję z uroczystości, która wpisała się również w inaugurację Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, przeprowadziła TVP Polonia. Świątynia jest kościołem patronalnym miasta Radomia i diecezji radomskiej.

Ks. Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza w Radomiu witając zgromadzonych przypomniał, że patron kościoła odbiera cześć w znaku relikwii złożonych w kaplicy wotywnej. - Tytuł bazyliki będącej znakiem szczególnej więzi z osobą następcy św. Piotra podkreślony jest także obecnością drewnianego ołtarza przy którym św. Jan Paweł II sprawował Eucharystię 4 czerwca 1991 roku w Radomiu. Ołtarz ten jest centralnym miejscem kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Ponadto nasza dzisiejsza modlitwa wpisuje się w inaugurację Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który dzisiaj rozpoczyna się w Radomiu – mówił ks. Wojtkun.

W homilii bp Marek Solarczyk przypomniał, że kilka dni temu przeżywaliśmy 565. rocznicę urodzin św. Kazimierza. - Wspominamy go i wierzymy w jego orędownictwo. Był to człowiek, który dzięki swojej wrażliwości i odpowiedzialności przyjął Boga do swojego życia. Obecność Boga w życiu świętego była dla niego ważna i fundamentalna. Św. Kazimierz pielęgnował ją i chronił – przypomniał biskup Solarczyk.

W dalszej części wspomniał także pochodzącą z Radomia Służebnicę Bożą Wandę Malczewską, która „niosła w sobie wyjątkową wrażliwość na to co Boże”. - To jest kolejny motyw, który nas tutaj gromadzi. Nie sposób w tych dniach, kiedy przeżywamy miesiąc październik, kiedy gromadzimy się na modlitwie różańcowej, mówić o tym, że Maryja prowadzi nas i mówi: zatrzymaj się i zobacz jak Bóg wszedł do mojego życia – mówił dalej ksiądz biskup Solarczyk.

Na koniec przypomniał, że w tych dniach w Radomiu rozpoczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w czasie którego odbędzie się pokaz filmu poświęconego bł. Natalii Tułasiewicz, patronce polskich nauczycieli. - Niesamowita postać. Tłumaczyła piękno polskiej literatury. Zakończyła swoje życie w obozie koncentracyjnym. Niosła wyjątkowe przesłanie, że mamy być blaskiem, który będzie pomagał innym iść do Boga – powiedział bp Solarczyk.

Kościół św. Kazimierza w Radomiu zostanie wyniesiony do godności bazyliki mniejszej w 2003 roku. Zgodę na to wyraziła watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wcześniej został odnowiony i rozbudowany portal przy głównym wejściu do kościoła św. Kazimierza. Umieszczono na nim herb papieski, a poniżej widnieje napis: „Bazylika mniejsza św. Kazimierza”. Z lewej strony drzwi umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą postać Jana Pawła II na tle bazyliki św. Piotra, zaś z prawej – św. Kazimierza na tle wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia. Nad portalem widnieje napis: „Anno Domini 2003”. Piaskowcem wyłożono także boczne wejścia do kościoła. Z lewej strony znajduje się herb Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, zaś z prawej herb biskupa radomskiego Zygmunta Zimowskiego.

Kościół za Zamłyniu został zbudowany jako wotum wdzięczności za uroczystości jubileuszowe 500-lecia przybycia świętego Kazimierza do Radomia. Odbyły się one w 1981 roku. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Powierzchnia użytkowa świątyni wynosi prawie 2,5 tys. metrów kwadratowych, zaś ogólna kubatura – ponad 28 tys. metrów kwadratowych.

Świątynia na Zamłyniu jest kościołem patronalnym miasta Radomia i diecezji radomskiej. W diecezji radomskiej są trzy bazyliki mniejsze: kościół św. Kazimierza w Radomiu, sanktuaryjny kościół św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie, którym opiekują się księża filipini oraz kościół sanktuaryjny Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Dodajmy, że koncert wokalno-instrumentalny "Musica Ad Dei Gloriam" zainauguruje tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który w dniach od 8 do 15 października będzie trwać w Radomiu. W programie m.in. spektakle teatralne, seanse filmowe, koncerty czy spotkania z ciekawymi gośćmi. Wśród uczestników wydarzenia będzie bp Andrzej Przybylski, który opowie o życiu Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Będzie również rozmowa gośćmi z KUL o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta.