Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk do Akcji Katolickiej i KSM: bądźcie znakiem zwycięstwa i życia!

niedziela, 26 listopada 2023 14:17 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Bądźcie znakiem zwycięstwa i życia – powiedział bp Marek Solarczyk, który celebrował Mszę świętą w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, będącą jednocześnie świętem patronalnym Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Liturgia była celebrowana w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Andrzej Jędrzejewski, asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej i ks. Adrian Jakubiak, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Radomskiej.

W homilii bp Marek Solarczyk przypomniał, że Kościół przeżywa dzisiaj uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. - Ustanowił ją Pius XI - papież, który kilka lat spędził w Polsce, jako nuncjusz apostolski. W jednym z wywiadów powiedział, że czuje się biskupem polskim. Wyraził też kiedyś pragnienie, aby pochować go w naszym kraju. Jako następca św. Piotra niósł to doświadczenie, które było na naszej ziemi, we wspólnocie wiary. I jest to doświadczenie, które dzisiaj my tworzymy i które jest, które jak wierzymy, będzie we wspólnocie Kościoła w Polsce, dzięki wam i przez was – mówił bp Solarczyk.

Dalej mówił, że świadectwo jest wpisane w życie członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. - Chrystus mówi dzisiaj do nas: bądźcie znakiem zwycięstwa, bądźcie znakiem życia. Niech ta uroczystość, niech to wszystko, co jest piękną siłą naszych wspólnot, nas umocni. Bóg jest Panem i Królem. Bądźmy Jego świadkami, opiekunami, jego znakiem poprzez nasze życie, wiarę i zaangażowanie w AK i KSM. Wtedy to co święte, będzie wyrażało się w tym co jest codziennością. Następnie to wszystko stanie się drogą ku świętości – zakończył bp Marek Solarczyk.

Teresa Połeć, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej powiedziała, że uroczystość Chrystusa Króla to najważniejsze święto w roku dla członków stowarzyszenia. - To dzień, kiedy do naszego stowarzyszenia przyjmujemy nowych członków. Dzisiaj odznaki odebrało 25 osób. Powstały również dwa nowe oddziały: w parafii św. Jana Nepomucena w Przysusze i św. Rozalii w Dąbrówce – poinformowała Teresa Połeć. W diecezji radomskiej do Akcji Katolickiej należy ok. 320 członków, działających w 18 parafiach.

Wśród nowych członków Akcji Katolickiej są Jan Antoniak i Mieczysław Ślęzak z Przysuchy. - Nie możemy zamykać się w zakrystii, jak próbują nam niektórzy wmówić, tylko swoją postawą musimy pokazywać swoją wiarę – powiedział Jan Antoniak. - Jestem szafarzem w parafii, przystępując do Akcji Katolickiej chcę wspierać Kościół przez świadectwo własnego życia – dodał z kolei Mieczysław Ślęzak.

Ks. Adrian Jakubiak jest asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Radomskiej. Wyraził radość, że dzieło KSM w Kościele radomskim wciąż się rozwija. - To budujące, że są młodzi, którzy nie wstydzą się być we wspólnocie Kościoła. To pokazuje, że młodzi chcą działać w Kościele na różnych płaszczyznach – powiedział ks. Jakubiak.

Wszystkich oddziałów parafialnych KSM jest 27, które zrzeszają ok. 600 członków. Do stowarzyszenia przystąpiły dzisiaj 24 osoby, wśród nich Zuzanna Kuleta z Opoczna, Milena Sobczyk i Bernadetta Lefek z Chybic. - Chcę pogłębiać swoją wiarę, podejmować dzieła ewangelizacji – powiedziała Milena Sobczyk. - Bycie w KSM to odpowiedzialność i obowiązek, ale również budowanie relacji z drugim człowiekiem we wspólnocie Kościoła – dodała Bernadetta Lefek.

Okolicznościowy referat do uczestników spotkania wygłosił ks. Grzegorz Zieliński, oficjał Sądu Biskupiego w Radomiu i krajowy duszpasterz prawników.