Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

Wydarzenia

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Katechetów

sobota, 02 marca 2024 16:00 / Autor: Milena Brzyska
Milena Brzyska

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Katechetów odbył się w sobotę, 2 marca 2024 roku w Wyższym Seminarium Duchownym przy ulicy Młyńskiej w Radomiu.

Dzień skupienia poprowadził ks. prał. Wojciech Górlicki – proboszcz parafii Świętych Piotra i Pawła w Wilnie, który podkreślił: - Katecheci mają ogromne znaczenie, bo ich praca, ich misja jest niezwykle ważna i takie duchowe wsparcie, którym jest przeżywanie dnia skupienia jest ważne dla nich wszystkich. Ważne jest też ich wzajemne spotkanie, aby podzielić się doświadczeniem i wesprzeć jeden drugiego, bo katecheza jest misją ważną, ale niełatwą:

Na spotkaniu był obecny biskup radomski Marek Solarczyk, który także wygłosił słowo do uczestników dnia skupienia. W rozmowie z Radiem Plus zaznaczył: - Wielkopostny Dzień Skupienia dla nauczających religii w diecezji radomskiej jest przede wszystkim okazją do spotkania, umocnienia więzi i wspólnoty między katechetami, potwierdzenie wartości tego, co czynią, ale też okazją do tego, aby to, co jest troską o ich duchowe przeżycia i doświadczenie wiary również było umocnione. 

Bp Marek Solarczyk przedstawił nowego wicedyrektora Wydziału Katechetycznego, którym został ks. Mariusz Chamerski. 

Jak podkreślają w rozmowie z Radiem Plus katecheci - takie spotkania są dla nich niezwykle ważne. - Wielki Post jak wszyscy wiemy jest czasem męki, śmierci Chrystusa na krzyżu, ale także czasem nawrócenia. Żeby zacząć nawracać nasze dzieci, to trzeba przede wszystkim zacząć od siebie, żeby rozpalać miłość Bożą w ich sercach, trzeba samemu płonąć i dlatego właśnie dzień skupienia jest potrzebny, żeby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć nad własnym życiem, nad własnym nawróceniem, nad własnymi słabościami i upadkiem, żeby wzrastać ku świętości każdego dnia – zaznaczyła Anita Węgrzyn, katechetka z Pionek.

Monika Drążyk, która uczy religii w drugiej klasie LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu mówiła, iż dzień skupienia jest bardzo ważnym momentem w życiu katechetów, bowiem pomaga się zatrzymać w pędzie dnia codziennego oraz na nowo wrócić do źródła, czyli Jezusa Chrystusa. – Jezus Chrystus jest sercem, centrum katechezy, a jeżeli jest sercem, centrum katechezy, to powinien być również w naszym życiu sercem i centrum naszego życia jako katechetów – mówiła. 

W programie dnia skupienia była konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty. Całość uwieńczyła wspólna Eucharystia.