Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Benigna, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 20 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Przybylski: Bądźcie w drodze, otwarci na Boże prowadzenie

piątek, 24 maj 2024 14:17 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
Foto: ks. S. Piekielnik / Radio Plus Radom
ks. Stanisław Piekielnik

 W święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odbyła się doroczna pielgrzymka kapłanów diecezji radomskiej. Konferencję i homilie wygłosił biskup Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, a spotkanie poprowadził Biskup Radomski Marek Solarczyk.  Kapłani dziękowali za sakrament kapłaństwa oraz modlili się za kapłanów.

O wartości tego święta dla kapłanów i pielgrzymce mówi ks. Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu: – To okazja, aby porozmawiać i wzmocnić się duchowo, aby nasze kapłaństwo było bardziej uświęcane przez naszą posługę – powiedział ks. Kasprzycki.

Zaproszenie na tegoroczną pielgrzymkę kapłanów przyjął biskup Andrzej Przybylski. Przypomniał w niej list papieża Franciszka skierowany do kapłanów diecezji radomskiej na tegoroczny Wielki Czwartek oraz ewangeliczny obraz uczniów w drodze do Emaus.

– Papież Franciszek pisze do was: „Podążajcie drogą nawrócenia, drogą odnowy, drogą wierności Bogu i drogą ufności”. Dlatego kiedy papież do nas mówi: „Podążajcie drogą…”, to bądźcie w drodze… Jak nie pójdziemy drogą, to zostaniemy zawsze w tym samym miejscu... Inni pójdą, świat będzie szedł jakąś drogą, a my, księża, zostaniemy w miejscu i będziemy się dziwili, że ktoś nas zostawił, albo ktoś nas wyprzedził, albo ktoś nas ominął. (…) Dlatego mamy się orientować w tej drodze Kościoła, i we własnej drodze kapłańskiej, bo każdy z nas jest na etapie jakiejś drogi. Dzisiaj warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakim etapie mojej kapłańskiej drogi jestem? – mówił bp Przybylski. 

Bp Andrzej zachęcił również do zaangażowania się w rozpoczynający się niebawem Rok Jubileuszowy oraz w przygotowania do roku wielkiego Jubileuszu naszego Odkupienia, który będziemy przeżywać w 2033 roku. – To będzie rocznica śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. To będzie 2 tys. lat od ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii. To będzie 2 tys. lat od inauguracji Kościoła, w którym jesteśmy. Skoro papież mówi, abyśmy podążali tą drogą, to wejdźmy na nią i nie zlekceważmy tego czasu świętego – zachęcił bp Przybylski. 

Na koniec zachęcał kapłanów, aby przyjrzeli się swojej drodze kapłańskiego powołania.

- Uczniowie z Emaus ze świadków depresji stali się świadkami Zmartwychwstania. A do czego ciebie i mnie Pan Bóg powołał? Kim są tak naprawdę uczniowie Chrystusa? Świadkami depresji i kryzysów? Głosicielami problemów? Czy świadkami Zmartwychwstania? (…) Dlatego kiedy papież do nas mówi, do was kapłanów diecezji radomskiej: „Podążajcie drogą…”, to bądźcie w drodze! Nie pozwólcie się zatrzymać! Nie pozwólcie się wypalić i zdołować! I nawet jeśli mniej lub bardziej dotyka was taki etap drogi depresji, to weźcie Słowo Boże, stańcie przed Najświętszym Sakramentem i poproście o takie nawrócenie: „Panie proszę Cię o takie nawrócenie każdego księdza diecezji radomskiej, aby był świadkiem Zmartwychwstania” – zakończył.

Mszy świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

– Jesteśmy tu dzisiaj, aby zawierzyć Bogu to co było, to co jest i to co będzie w tym dziele, które Bóg wpisuje we wspólnotę naszej diecezji – naszej posługiwanie. To jest czas łaski. Czas świętości kapłańskiej, w którą Chrystus nas wprowadza. – mówił we wprowadzeniu do Eucharystii bp Marek. Przypomniał, że w tym roku przypada 100. rocznica święceń kapłańskich sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W homilii bp Przybylski przypomniał, że „Formą” dla każdego kapłana jest Jezus Chrystus, Najwyższy Wieczny i Jedyny Arcykapłan. Zwrócił przy tym uwagę na potrzebę stałej formacji kapłanów.

 – Nawet my kapłani ze święceń nie mamy własnego kapłaństwa, a tylko uczestniczymy w kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Wypełniamy jak narzędzia tylko misje Arcykapłana. I to święto ma nam przypomnieć: „kapłaństwo nie jest twoje i nie możesz go realizować po swojemu”. Formą najwyższą, jedyną i nieprzemijającą dla naszego kapłaństwa jest On – Najwyższy i Wieczny Kapłan… A w jakiej formie jest twoje, moje kapłaństwo? Czy idę w górę, czy idę w dół? Bo trzeba być w formie… Istotą naszej drogi kapłańskiej jest formacja. A formacja to nie tylko sprawa formacji w seminarium duchownym, lecz czas kapłańskiej drogi, stałej kapłańskiej formacji. Trzeba zadbać również o własną formację, o autoformację. Patrzmy na Jezusa Chrystusa jako naszą jedyną Formę naszego kapłaństwa – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. 

Na zakończenie Mszy świętej kapłani przeszli w procesji do repliki wileńskiej Ostrej Bramy, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Miłosierdzia.

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana jest dniem dziękczynienia za Sakrament Kapłaństwa oraz modlitwy kapłanów za kapłanów. To święto wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Benedykt XVI w 2013 r. i przypada ono zawsze w czwartek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego.