Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Benigna, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 20 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk do osób z niepełnosprawnościami: jesteście bohaterami

piątek, 07 czerwca 2024 15:29 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozpoczęły się Radomskie Dni Godności. Mszy świętej w kościele farnym przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. Tegoroczną edycję imprezy rozpoczął kolorowy korowód, który ulicami miasta poprowadził Teatr Akt.

- Gromadzi nas dzisiaj tajemnica życia i poświęcenia, którą najpełniej wyrażamy słowem miłość. Pięknie dopełnia się to w obchodzoną dzisiaj uroczystość Najświętszego Serca Jezusa. Drodzy opiekunowie, niesiecie wrażliwość dla tego dobra, które jest wpisane w was i waszych bliskich. Dzisiaj niepełnosprawni są bohaterami dnia. Życzę i modlę, aby to co wy przeżywacie, było tajemnicą jedności i wparcia, której siłą, znakiem nadziei jest Bóg – mówił biskup radomski.

Dagmara Janas, prezes Stowarzyszenia Na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” powiedziała, że celem Radomskich Dni Godności jest przełamywanie barier społecznych poprzez szeroko pojętą integrację osób niepełnosprawnych z mieszkańcami miasta. - Sam jestem mamą dziewczynki z niepełnosprawnościami. Wiele dobrego dokonało się w ostatnich latach na rzecz naszego środowiska. Jednak przed nami, rodzicami jest opieka nad dorosłymi niepełnosprawnymi. Rodzice starzeją się, chorują i nie ma kogoś, kto mógłby zaopiekować się ich dziećmi. Przy okazji chciałam wyrazić podziękowanie dla władz Radomia, które przystępuje do budowy centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami – powiedziała Dagmara Janas.

Ministerstwo Rodziny przeznaczy na budowę ośrodka ponad 3 miliony 200 tys. złotych. W centrum będą przebywały osoby na pobyt stały oraz dzienny. Zapewniona zostanie kompleksowa pomoc i opieka. Władze Radomia wybrały już miejsce, w którym zbudowany zostanie obiekt. Wybór padł na teren przy al. Jana Pawła II.

Wśród uczestników Radomskich Dni Godności był Piotr Michalski. - Dzisiaj występuję w tańcu a jutro w pokazie mody. Daje mi to wiele radości. Dziękuję opiekunom, że nas wspierają. Moim marzeniem jest śpiew i taniec – powiedział niepełnosprawny radomianin.

Dni Godności to także piknik dla całych rodzin. Przewidziane jest dużo atrakcji min. wata cukrowa, popcorn, trampoliny, warkoczyki oraz wiele innych. Przez cały czas trwania imprezy będzie odbywał się kiermasz prac rękodzieła podopiecznych radomskich organizacji pozarządowych. Wydarzenia uświetnią występy gwiazd. W piątek na scenie zobaczymy Mateusza Mijala i Paweł „Bibę” Binkiewicz”. W sobotę zagrają Rafał Brzozowski oraz zespół Afromental.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojewoda Mazowiecki.