Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Wystawy

W muzeum jak w kinie

środa, 13 grudnia 2023 08:10 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Sala wystawowa zmieniona w salę kinową i wspaniała muzyka filmowa – tak wygląda w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce wystawa „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”. Wystawę możemy jeszcze oglądać tylko do niedzieli 17 grudnia.

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających już od kilku miesięcy i przypomina wielkie osiągniecia z dziedziny muzyki filmowej siedmiu kompozytorów: Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara i Jana AP Kaczmarka. Każdy z kompozytorów zapisał wspaniałą kartę wnosząc wkład twórczy do słynnych hollywoodzkich produkcji takich jak: „Bunt na Bounty”, „Mój przyjaciel delfin”, „Dziecko Rosemary”, „Lśnienie”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Dracula” czy „Marzyciel”.

Wystawa pokazuje m.in. plakaty filmowe, pamiątki, ale i oryginalne obiekty wypożyczone od takich osobistości świata muzyki filmowej jak: Preisner i Kaczmarek. Wyrazili oni zgodę na prezentację m.in. certyfikatów nagród Golden Globe i Oscar. Na wystawę z radiowym mikrofonem wybrał się Wojtek Sałek, który rozmawiał z Karolem Kucharskim, kuratorem wystawy:

Gorąco polecamy odwiedzenie Muzeum wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzać wystawy. W dniu 17 grudnia o godz. 16.00 odbędzie się ostatnie kuratorskie oprowadzanie po wystawie z historykiem Karolem Kucharskim. Tego dnia wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.