Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

Muzyczne uniesienia - Walentynki z ROKiem 2024

czwartek, 08 lutego 2024 13:05 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: ROK
Elżbieta Warchoł

Zbliżają się Walentynki. Dobrym pomysłem na spędzenie romantycznego wieczoru jest koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej pt: Walentynki z ROKiem, który odbędzie się w sobotę, 10 lutego 2024 roku. Początek o godz. 18.

Wystąpią: Bartosz Kołsut – akordeon, Jakub Chrenowicz – dyrygent oraz Radomska Orkiestra Kameralna. W programie m.in.: Richard Galliano Opale Concerto na akordeon i orkiestrę.

Jaki będzie najbliższy koncert ROK? O tym Natalia Dąbrówka dyrektor ROK oraz Bartosz Kołsut, który zagra na akordeonie: 

Na scenie wystąpi radomianin Bartosz Kołsut - charyzmatyczny i wszechstronny perfekcjonista. Charakteryzuje się on głęboką wrażliwością i emocjonalnym zaangażowaniem w każdej interpretacji dzieła muzycznego. Ponadprzeciętne umiejętności wykonawcze, bogactwo środków wyrazu połączone z błyskotliwą wirtuozerią i przemyślaną interpretacją pozostają zawsze właściwościami fascynujących prezentacji artystycznych tego muzyka. Ukończył Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w 2015 roku, w klasie akordeonu mgr Artura Miedzińskiego. Bartosz jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w 2018 roku, w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Swoje umiejętności doskonalił również w Hochschule fur Musik in Detmold (Niemcy) w klasie akordeonu prof. Grzegorza Stopy. Obecnie jest studentem Folkwang Universität der Künste w Essen (Niemcy), gdzie uczy się pod kierunkiem prof. Mie Miki oraz Heidi Luosujärvi.

Podczas koncertu usłyszymy m. in. Opale Concerto na akordeon i orkiestrę Richarda Galliano, dzieło które może poruszy nas swoją melancholią i jednocześnie wywołać wewnętrzną burzę. Ukazuje ono całą różnorodną barwę akordeonu, jego temperament i siłę. Usłyszymy również pełne niezwykłych emocji tanga. Tango swą siłę czerpało z klimatu subkultury. Było muzyką społecznie upośledzonych mieszkańców miast, muzyką buntu klasy odrzuconej przez argentyńskie wyższe sfery. Dla licznych imigrantów, którzy z Europy przywieźli nie tylko swoją kulturę i muzykę, lecz także frustracje i marzenia, tango było żywą tradycją i muzyką przetrwania. Pomimo to znalazło się bardzo blisko upadku. Paradoksalnie przyczyniła się do tego właśnie Europa, do której "wyeksportowano" tango w latach 20-tych XX wieku i która szybko zabrała się za jego "edukację" i złagodzenie. Jednakże tango przetrwało, a jednym z jego odnowicieli był Astor Piazzolla. Piazzolla wprowadził do tanga elementy tak różne jak jazz, współczesną klasykę i włoską operę, tworząc tango nuevo (nowe tango).

Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Maestro Jakub Chrenowicz. Bilety w cenie 23, 28, 33 i 38 zł do nabycia w kasie ROK oraz przez Internet na stronie www.rok.art.pl