Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

KULTURA

Ars Moriendi. Ostatnie wydarzenia festiwalu

niedziela, 21 kwietnia 2024 15:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/stux
Elżbieta Warchoł

Koncert i potańcówka zakończą w niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku II Festiwal Ars Moriendi.

Memento Mori… - koncert zespołu Memento Mori Dance Club odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku w kościele św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie. Początek o godz. 18. Po koncercie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie o godz. 19.00 rozpocznie się ...Dance Club - potańcówka przy muzyce zespołu Memmento Mori Dance Club. Wodzirejem będzie Adam Strug.

Antek Hasso - Agopsowicz (skrzypce, śpiew), Jacek Muża (tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew), Wolfgang Niklaus (lutnia oud, koboz, śpiew), Serhij Petryczenko (kontrabas, basy, śpiew), Piotr Piszczatowski (fisharmonia, skrzypce, śpiew, prowadzenie tańców), Marek Szwajkowski (baraban, bęben obręczowy, śpiew), Maciej Żurek (skrzypce, śpiew i światłe kierownictwo artystyczne) - zaprezentują muzykę taneczną dobry renesansu, przechowaną w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej.

Będą pieśni o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych, oraz weselsze historie o nieudanej wyprawie Króla Heroda, czy zwycięstwie pod Wiedniem. Wszystkie od setek lat śpiewał lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurów. Dlatego pieśni te, w towarzystwie instrumentów, przywodzą na myśl uroczyste dworskie tańce, a czasem hulanie w wiejskiej remizie. Skąd w starodawnych pieśniach nabożnych tyle rytmów tanecznych? Czy to muzyczność ludu nakazywała wyśpiewywać modlitwy w takt oberków i chodzonych? - mówi organizatorka festiwalu Renata Metzger dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży.
A może ktoś celowo „wstrzyknął” taneczny rytm w religijne treści? Ale kto to zrobił i dlaczego? Projekt MEMENTO MORI DANCE CLUB poszukuje odpowiedzi na te pytania, metodą analiz porównawczych, studiów nad muzyką tradycyjną, ale przede wszystkim na drodze własnej twórczości muzycznej.
W kościele planujemy część bardziej nabożną, w bibliotece - taneczną - dodaje Renata Metzger.

Adam Strug, kurator festiwalu Ars Moriendi - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.