Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

KULTURA

Dziękujemy i pamiętamy. Wystawa pamięci Bożeny Kowalskiej

sobota, 25 maj 2024 18:33 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Odeszła rok temu. Była wybitną historyczką, krytyczką, teoretyczką sztuki, a także kuratorką wystaw, autorką książek poświęconych sztuce współczesnej. Bożena Kowalska.

Bożena Kowalska była wybitną osobowością. Ekspertem i znawcą sztuki współczesnej. Autorką wielu monografii. Organizowała plenery dla artystów posługujących się językiem abstrakcji geometrycznej (Osieki, Orońsko, Radziejowice). To z jej inicjatywy powstały kolekcje sztuki współczesnej w Chełmie, Orońsku i Radomiu. Dodajmy, że do Radomia trafiło ponad 500 prac, które stanowią Kolekcję im. Bożeny Kowalskiej. Na otwartej w sobote, 25 maja 2024 roku wystawie pt: Geometria i pamięć Bożenie Kowalskiej (1930 - 2023) możemy ogladać zaledwie wybrany fragment kolekcji. O Bożenie Kowalskiej i wystawie, którą można oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elekrownia w Radomiu mówi kurator Mariusz Jończy:

Wystawa czynna będzie do 16 czerwca 2024 roku. Warto dodać, że Bożena Kowalska przekazała MCSW Elektrownia w Radomiu zbiór 2 tys. książek z własnej biblioteki. Obecnie trwa ich opracowanie. Potem będą dostępne w bibliotece Elektrowni.