Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

225 lat temu też była wielka radość!

wtorek, 03 maj 2016 18:52 / Autor:
fot. diecezja.radom.pl
Po południu w Radomiu rozpoczęły obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Na Placu Konstytucji 3 Maja, naprzeciwko kościoła garnizonowego zakończył się uroczysty przemarsz radomskich delegacji, wśród nich służb mundurowych, przedstawicieli władz miasta, polityków, kombatantów i organizacji paramilitarnych. Następne rozpoczęła się Msza Św. pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej. Przypomniał, że pierwsza polska konstytucja odnosiła się do Boga. Ale gwarantowała także wewnętrzną i zewnętrzną wolność narodu. Dodał jednocześnie, że jej twórcy wykazali wielką mądrość gwarantując w niej m.in. poszanowanie dla najsłabszych członków społeczeństwa czy innych obrządków i religii. - Bo wiara chrześcijańska mówi, że trzeba miłować Boga i Bliźniego – przypomniał ks. biskup.

- Z dumą przypominamy, że była drugą na świecie, po amerykańskiej, i pierwszą europejską, nowoczesną konstytucją. Miała za zadanie uporządkować ustrój wewnętrzny w Polsce, stanowiła fundament dla nowego, nowoczesnego ustroju, eliminowała to, co doprowadziło do kryzysu II Rzeczpospolitej, eliminowała anarchię, liberum veto, które wtedy dominowało. Jednocześnie zrównywała w prawach politycznych mieszczan i szlachtę, dawała nowe prawa chłopom, stanowiąc fundament dla nowoczesnych praw człowieka i obywatela - mówił do zebranych prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

Po Mszy św. wręczone zostały medale i odznaczenia. Odbyły się też Apel Pamieci. przeszła defilada wojskowa. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieńce.

Konstytucja, którą przygotowano i uchwalono po pierwszym rozbiorze Polski przez króla Augusta Poniatowskiego była drugą na świecie, po amerykańskiej, ustanawiającą trójpodział władzy na sądowniczą, ustawodawczą i wykonawczą (klasyczny podział wg Monteskiusza) ale także znosiła liberum veto, wprowadzała dziedziczność tronu, a każdemu z obywateli (w tym chłopstwu) gwarantowała godność. Konstytucja z 3 maja obowiązywała zaledwie rok, do 1792 r., kiedy w wyniku działań konfederacji targowickiej doszło do wojny polsko-rosyjskiej. W tym czasie Polska była pod zaborami. Wkrótce po tym, Rosja wraz z Prusami dokonały drugiego rozbioru Rzeczypospolitej. Po odzyskaniu niepodległości, Święto Narodowe 3 Maja, które upamiętnia uchwalenie Konstytucji, zostało ustanowione w 1919 r. oraz ponownie, po latach komunizmu, w 1990 r. 3 Maja przypada także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowione i zatwierdzone zostało przez papieża Benedykta XV w 1920 roku. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 50 lat temu na Jasnej Górze prymas Wyszyński zawierzył Polskę Matce Bożej. Posłuchaj całej homilii: