Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

RADOM

Zakażenie u fryzjera?

poniedziałek, 26 marca 2018 13:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (jarmoluk)
Weronika Chochoł

Nazywa się go "cichym zabójcą", powoduje marskość i raka wątroby, a zarazić możemy się nim u fryzjera czy kosmetyczki. Centralne Medyczne Laboratorium Diagnostyczne zaprasza na bezpłatne badania przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C.

Cichy zabójca od kosmetyczki

Wirus HCV rozprzestrzenia się drogą krwi i działa w organizmie bezobjawowo. Prowadzi do przewlekłego zapalenia, marskości oraz raka wątroby. Objawy mogą pojawić się od pięciu do nawet trzydziestu pięciu lat, natomiast przeciwciała anty HCV pojawiają się od siedmiu do ośmiu tygodni po zakażeniu. Podstawowe objawy zakażenia wirusem zakażenia wątroby typu C to osłabienie, bóle mięśni i stawów, suchość błon śluzowych, świąd skóry oraz obniżony nastrój. W badaniu USG widoczne są również zmiany struktury narządu. Żółtaczka dotyczy jedynie dziesięciu procent chorych. - Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z krwią zakażonego. - wyjaśnia Jolanta Smykiewicz - kierownik Centralnego Medycznego Laboratorium Medycznego:

 Wirus nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ działa bezobjawowo. - Nie ma żadnych objawów, do momentu całkowitego zniszczenia komórki. - wyjaśnia Jolanta Smykiewicz.

Badanie krwi na wagę życia

Do czwartku prowadzone są bezpłatne badania przeciwciał. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły zgięcia łokciowego. Trwa krótko, a jedyne co trzeba mieć przy sobie to dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Jeżeli okaże się, że przeciwciała są obecne, pacjenci trafią na oddział zakaźny radomskiego szpitala. - wyjaśnia Jolanta Smykiewicz:

Na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie ma szczepionki. To z powodu skomplikowanej struktury wirusa.

Na ratunek... oddział zakaźny

Istnieją leki, które dosyć skutecznie hamują przebieg choroby, a w przypadku wirusa typu C bardzo skutecznie leczące. Leki nowej generacji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym stosowane są od roku, natomiast przed kilkoma laty doszło do rewolucji w leczeniu, dzięki której skuteczność leczenia sięga ponad dziewięćdziesięciu procent. Wadą leków jest ich wysoka cena, jednak radomska lecznica dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach programu lekowego zakupuje leki dla zdiagnozowanych pacjentów. Kuracja trwa średnio trzy miesiące. - Po zakończeniu kuracji zalecane są kontrole. - mówi Grzegorz Stolarek - kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Pacjenci nie są świadomi tego, gdzie się zarazili. To dlatego, że przebieg choroby jest bardzo długi. - dodaje:

Co, gdzie, kiedy?

Badania prowadzone są od poniedziałku do czwartku (26-29 marca) w Centralnym Medycznym Laboratorium Diagnostycznym przy ul. Tochtermana 1. Aby zbadać poziom przeciwciał anty-HCV należy zgłosić się do laboratorium z dokumentem potwierdzającym tożsamość w godzinach od 8:00 do 10:00. Pierwszego dnia badań do Centrum zgłosiło się ponad pięćdziesiąt osób.