Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław Kazimierczyk, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 05 maja 2024

RADOM

Jak zmienić wyobraźnię polityków?

sobota, 12 stycznia 2019 12:47 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Tak zatytułowany był pierwszy panel trwającego w Radomiu IV Kongresu Klubu Jegiellońskiego. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Polska średnich miast".

Odbywający się w Radomiu kongres po raz pierwszy kongres trwał dwa dni. Sobota minęła pod znakiem paneli, podczas których omawiane będą sektorowe problemy dotyczące polskich miast. Niedziela była natomiast dniem dyskusji. 

- Celem konngresu jest przybliżenie problematyki miast średnich i zachęcenie do tego, żeby na nowo wymyślić Polskę regionalną, po to, żeby wzmocnić mniejsze ośrodki, a nie tylko skupiać swoją uwagę na wielkich aglomeracjach takich jak Warszawa - wyjaśnia Magdalena Doliwa-Górska z Klubu Jagiellońskiego:

Pierwszy panel spotkania poświęcony był zmianie wyobraźni polityków. W tej części dyskusji udział wziął prof. Andrzej Zybertowicz - doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. społeczych. Jego zdaniem część Polaków jest zmęczona poziomem agresji debaty politycznej. Agresja ta wynika z nie tylko z charakterów i działań podejmowanych przez polityków, ale również działalności mediów, które niekiedy premiują polityków np za mocny język: 

 Zdaniem prof. Zybertowicza losy Polski będą przesądzone właśnie w średnich miastach. - Nie uda się odbudować spójności społecznej, wzajemnego poszanowania, gotowości do tego, by jedni nieśli ciężary drugich bez likwidowania obszarów próżni społecznej:

- Zmiana wyobraźni politycznej jest o tyle ciekawa, że ona przychodzi do polityki dlatego, że zmienia się wrażliwość ludzi - twierdzi Bartłomiej Sienkiewicz - minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska: 

Podczas kongresu poruszane były również tematy związane z mieszkalnictwem, wizerunkiem małych i średnich miast, a także z transportem. Zdaniem Łukasza Franka - wicedyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu istnieje wiele rozwiązań, które mogą usprawnić transport i komunikację w miastach ale również na ich obrzeżach. Wiele zależy jednak od mieszkańców. - Dopóki nie przyznamy się do tego, że wszystko budujemy, organizujemy przez pryzmat samochodu, do tego momentu będzie źle: 

Klub Jagielloński to republikańskie, niepartyjne stowarzyszenie łączące społeczników, ekspertów, publicystów i naukowców młodego pokolenia chcących działać razem na rzecz dobra wspólnego. Więcej o Klubie przeczytać można tutaj.