Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Józef, Rzemieślnik
Dziś jest: Środa, 01 maja 2024

RADOM

Kolorowe obchody w centrum miasta!

czwartek, 21 marca 2019 15:00 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Występy artystyczne, kolorowy korowód w centrum miasta i wernisaż wystawy fotograficznej - to wszystko w związku z obchodami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, którzy przypada właśnie dziś, 21 marca. 

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005 roku. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.Głównym celem obchodów jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z Zespołem Downa są takie same jak osoby pełnosprawne.

W Radomiu obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa trwają już od poniedziałku. W ich programie znalazły się zawody sportowe, konferencja naukowa i pokaz krótkometrażowych filmów poświęconych osobom z Zespołem Downa. W czwartek, 21 marca przypadł główny punkt tego trwającego od poniedziałku święta.

Wszystko rozpoczęło się w Muszli Koncertowej w radomskim Parku Kościuszki, gdzie na scenie prezentowali się zaproszeni goście. Pantomimę "Brzydkie Kaczątko" przygotowali podopieczni Specjalnego Ośrodka Dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. - Trzeba otworzyć oczy! To, że się różnimy nie oznacza, że jesteśmy gorsi - mówi Ewa Kur z Ośrodka, a Martynka, która występowała na scenie cieszy się, że tak wiele osób przyszło, by wspólnie świętować: 

Swoimi talentami podzielili się również podopieczni Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa 'Opatrzność: Swoimi talentami podzielili się również podopieczni Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa 'Opatrzność". - Ci młodzi ludzie rozwijają się, coraz pewniej czują się nie tylko na scenie, ale również w społeczeństwie - mówi Anna Klińska Majcher - prezes Stowarzyszenia, a jej podopieczna dodaje, że warto było włożyć wysiłek w przygotowanie występu: 

To ważne, by świętować z rozmachem, a jednocześnie uświadamiać społeczeństwo, że osoby z Zespołem Downa funkcjonują w społeczeństwie jak każdy - zauważa jedna z organizatorek Tatiana Kaplińka - prywatnie mama Maćka z Zespołem Downa, zawodowo - kierownik warsztatów terapii zajęciowej do celu. Słowa te potwierdza mama Tosi - Aldona Sikora, która również zaangażwała się w organizację wydarzenia: 

Miasto pamięta o osobach niepełnosprawnych nie tylko od święta - przekonuje wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik: Miasto pamięta o osobach niepełnosprawnych nie tylko od święta - przekonuje wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik:

Dzisiejsze obchody zakończył wernisaż fotografii, których bohaterami są dzieci z zespołem downa. Autorkami wystawy "Inni a jednak tacy jak my" są  Ewa Rozińska i  Dorota Wólczyńska. Zdjęcia robione były w radomskim Hula Parku i Muzeum Jacka Malczewskiego, w sesji udział wzięło dziewięcioro dzieci: 

Szacuje się, że w Polsce z Zespołem zmaga się około 60 tysięcy osób. Objawy rozpoznać można już w momencie porodu - to m.in "orientalna uroda". Poziom dojrzałości społecznej, jaki mogą osiągnąć osoby z Zespołem Downa to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wieku rozpoczęcia terapii. Część osób jest w stanie osiągnąć wiele tych samych umiejętności co ich zdrowi rówieśnicy, jednak zajmuje im to dużo więcej czasu, wymaga więcej wysiłku i zaangażowania w terapię.

Ostatnim punktem obchodów będzie przedstawienie "Peregrynus - Władca Serc" w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Radomiu. 

Patronat medialny nad obchodami sprawuje Radio Plus Radom.