Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

RADOM

Jedna aleja - dwa aneksy

poniedziałek, 25 marca 2019 16:53 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mzdik.pl
Weronika Chochoł

Władze miasta uważają, że trzeba podpisać nowy aneks, wicewojewoda Standowicz proponuje podpisanie starego aneksu choćby jutro. Jedno jest pewne - aleja Wojska Polskiego musi zostać oddana w przyszłym roku.

Przypomnijmy, sprawa dotyczy informacji, którą podczas czwartkowej sesji nadzwyczajnej podzielił się wiceprezydent Konrad Frysztak. Okazało się wtedy, że wykonawcy przebudowy al. Wojska Polskiego mogą stracić płynność finansową, a wszystko przez brak aneksu do umowy niezbędnego przy wypłacaniu faktur. Aneksu miał nie podpisać wojewoda mazowiecki. Problem wynika z faktu, że część rządowej dotacji z roku 2018 przeniesiona została na rok 2020. Tego nie odzwierciedla umowa zawarta z wojewodą mazowieckim.

Na poniedziałkowej sesji pojawił się natomiast wicewojewoda Artur Standowicz, który poinformował, że wojewoda przekazał prezydentowi aneks do podpisu 10 stycznia tego roku, jednak dokument do tej pory nie został podpisany przez prezydenta. Okazało się również, że podpisanie innego aneksu - z warunkami proponowanymi przez stronę miejską - nie jest zgodne z warunkami rządowej promesy, którą pod koniec 2017 roku podpisała wiceminister finansów:

Do wypowiedzi wicewojewody Standowicza odniósł się wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak, który zauważał, że miasto przesłało do wojewody uwagi dotyczące styczniowego aneksu, jednak odpowiedzi nie było. - Dopiero dzisiaj dowiadujemy się, że inny niż wojewody aneks nie zostanie podpisany. - Panie wojewodo, niech rozlizczy pan transzę, albo odniesię się do uwag do aneksu i dalej buduje tę drogę, bo ona jest potrzebna - czy się to komuś podoba, czy nie - mówi wiceprezydent Konrad Frysztak i dodaje: - Podstawowy cel jaki mi przyświeca to nie dopuscić do sytuacji, w której firmy zejdą z budowy, bo nie mają wypłacanych świadczeń:

Podpisanie aneksu jest niezbędne do wypłacania pieniędzy wykonawcom - dodaje wiceprezydent Frysztak: 

Ten argument jest przedwczesny i nieprawdziwy - mówi wicewojewoda Artur Standowicz: 

Zgodnie z umową przebudowa alei Wojska Polskiego ma zakończyć się do września 2020 roku. Dziś w nocy na cztery godziny zostanie wyłączona na cztery godziny trakcja kolejowa relacji Radom-Dęblin tak, aby móc rozpocząć prace, które potrwają przez cztery kolejne noce, do czwartku 28 marca. Celem prowadzonych prac będzie połączenie wiaduktów z obu stron linii kolejowej, a co za tym idzie zaczną się prace montażowe zmierzające do położenia asfaltu. Przeprawa nad al. Wojska Polskiego ma być otwarta pod koniec czerwca - zapowiada wiceprezydent Konrad Frysztak: 

Przypomnijmy, pod koniec 2017 roku wiceminister finansów podpisała promesę rządową na inwestycję. Do Radomia na remont alei Wojska Polskiego ma trafić ponad 93 miliony złotych.