Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Marek Suski: Komuniści błagali Rosjan, żeby rozprawili się z "Solidarnością"

niedziela, 13 grudnia 2020 09:12 / Autor: Weronika Chochoł
fot. J. Żołnierkiewicz/commons.wikimedia.org
Weronika Chochoł

- Dowódca kompanii wyprowadził nas wszystkich, kazał wydać broń, amunicję, maski gazowe i powiedział: Jak będą szli ludzie, to macie strzelać. Komuniści byli zdeterminowani, żeby użyć wojska przeciwko narodowi - wspomina wprowadzenie w Polsce stanu wojennego poseł Marek Suski, który w 1981 roku odbywał służbę wojskową. 39. lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. 

W pierwszych godzinach i pierwszych dniach stanu wojennego aresztowano i osadzono w więzieniach 113 działaczy „Solidarności” z Radomia i dawnego województwa radomskiego. W tych dniach zakłady pracy w mieści zostały zmilitaryzowane. Wprowadzono do nich uzbrojone oddziały wojskowe i wzmocniono placówki UB. Przejmowano i niszczono dobra będące własnością zakładowych związków „Solidarności”. Członków nowo powstałej wówczas „Solidarności” nękano rewizjami w domach i miejscach pracy, zatrzymywano na posterunkach milicji na 48 godzin, obciążano grzywnami a także przenoszono na gorsze stanowiska pracy.

Posła Marka Suskiego stan wojenny zastał w wojsku. - Koledzy, którzy obsługiwali ośrodek informatyki opowiadali o telekonferencjach z Moskwą, że Jaruzelski prosił żeby tutaj rosyjskie wojska przyszły w obronie komunistów. Osobiście słyszałem, jak moi koledzy z kompanii opowiadali o tym, jak komuniści błagali Rosjan, żeby przyszli tutaj z interwencją i rozprawili się z solidarnością - wspomina Marek Suski. - Dowódca kompanii wyprowadził nas wszystkich, kazał wydać broń, amunicję, maski gazowe i powiedział: Jak będą szli ludzie, to macie strzelać: 

- To był wstrząsający czas i wielki cios dla mnie jako młodego człowieka. Ostateczne pokazanie komuny, która za wszelką cenę jest w stanie utrzymać się przy zdradzieckiej władzy służącej moskiewskim interesom: 

W pomoc osobom represjonowanym w czasie stanu wojennego czynnie włączał się Kościół - o szczegółach przeczytać można tutaj

Dziś w regionie radomskim odbędą się uroczystości rocznicowe: w Pionkach w kościele św. Barbary zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego oraz osób internowanych. W Lipsku zostanie odprawiona Msza św. oraz złożone kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem św. Jana Pawła II. W Radomiu o godzinie 14.00 delegacja Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska złoży uroczyście kwiaty oraz zapali znicze przed Pomnikiem Radomskiego Czerwca'76 upamiętniając w ten sposób 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Stawiając dziś w oknie zapaloną świecę możemy uczcić pamięć ofiar stanu wojennego w Polsce. O szczegółach pisaliśmy tutaj