Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

W kominku chciał założyć gniazdo lęgowe

czwartek, 25 lutego 2021 11:43 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Hubert Ogar
Monika Nowakowska

O wielkim szczęściu pohukuje pewnie młody puszczyk wypuszczony na wolność, który w poszukiwaniu miejsca na założenie gniazda wybrał przewód kominowy w jednym z domów jednorodzinnych w okolicach Lasu Kapturskiego - po conajmniej dwóch dniach spędzonych w ciasnym miejscu sowa wygodnie osiadła w kominku. Długo nie zagrzała jednak miejsca.

Do tego nietypowego zdarzenia doszło dziś rano. Do Nadleśnictwa Radom zadzwonił wystraszony mężczyzna. Drżącym głosem poinformował, że "jakieś dziwne zwierzę siedzi za szybą w kominku w salonie, ma duże oczy i dziwnie mu się przygląda". Telefon odebrał rzecznik nadleśnictwa, a prywatnie miłośnik lasu i zwierząt, leśnik Hubert Ogar.

- Początkowo pomyślałem, że ktoś robi sobie żarty - mówi leśnik. Jednak w dalszej rozmowie wyniknęło, że może chodzić o sowę. Natychmiast podjąłem interwencję wspólnie z leśniczym Tomaszem Sotem. Na miejscu okazało się, że w domku jednorodzinnym znajdującym się przy lesie przez komin wpadł puszczyk. Po wyciągnięciu i sprawdzeniu czy nie ma obrażeń sowa została wypuszczona na wolność - dodaje:

W okresie jesienno-zimowym ptaki, które nie odlatują na zimę wytrwale szukają miejsc, w których mogłyby bezpiecznie przetrwać ten trudny dla nich czas. Niestety dość często dochodzi do spontanicznego zalatywania, bądź gniazdowania różnych ptaków w kominach i przewodach wentylacyjnych. Brak odpowiedniego zabezpieczenia kominów sprawia, że są one traktowane, jako potencjalnie bezpieczne miejsca. Niestety długi i wąski przewód kominowy uniemożliwia ptakom swobodne wydostanie się z tego oczadzonego, pokrytego smołą tunelu.

Aby uniknąć podobnych sytuacji leśnicy zalecają montaż siatki ochronnej na wlocie komina, która stanowi skuteczną ochronę przed dostaniem się ptaków.