Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Konferencja dotycząca bezpieczeństwa w Powiecie Radomskim

niedziela, 17 marca 2024 17:57 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Powiat Radomski
Monika Nowakowska

“Bezpieczny Region radomski” – pod takim hasłem na Uniwersytecie Radomskim odbyła się konferencja, której współorganizatorem był Waldemar Trelka, starosta radomski. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych środowisk.

Celem konferencji było przedstawienie aktualnego systemu zarządzania kryzysowego regionu radomskiego w obliczu zagrożeń oraz wyzwań dla współczesnego bezpieczeństwa. Uczestniczyli w niej przedstawiciele niemal wszystkich służb mundurowych, przedstawiciele administracji publicznej, zakładów zbrojeniowych, środowisk naukowych, a także studenci i młodzież z całego regionu radomskiego.

– Kiedy pierwszy raz padł pomysł zorganizowania konferencji, bardzo szybko zrozumiałem, jak ważna jest to tematyka dla wszystkich służb i organizacji. Bezpieczeństwo postrzegane jest w wielu wymiarach, a my jako Powiat Radomski z przyjemnością koordynujemy i staramy się być rzeczywistym szefem obrony cywilnej w powiecie, oczywiście we współpracy z profesjonalistami – mówił starosta Waldemar Trelka.

– Jeżeli ktoś myśli, że zarządzanie kryzysowe jest tylko w sytuacjach kryzysu, to na pewno się myli. Jest to proces ciągły. Chcielibyśmy podkreślić tą profilaktykę w naszym powiecie i jakość służb – powiedziała Barnadetta Nędzi, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Radomiu

Konferencja podzielona została na dwie części. Były wykłady, ciekawe prelekcje, jak również debata. Można było zobaczyć nowoczesny sprzęt, wyposażenie służb mundurowych. Przysłuchiwał się jej między innymi Paweł Frysztak, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

– Dla bezpieczeństwa w naszym regionie, to bardzo ważna chwila. Przysłuchiwałem się wszystkim prelegentom i wywnioskowałem, że nie da się budować bezpieczeństwa przy pomocy samego społeczeństwa. Połączenie środowiska naukowego, samorządowego i służb mundurowych, to daje nadzieję na to, że będziemy lepiej przygotowani. Widzimy co dzieje się na naszą wschodnią granicą i cieszy mnie zaangażowanie młodzieży na tej sali więc jestem przekonany, że możemy czuć się bezpieczniej – zaznaczył brygadier Paweł Frysztak.
Na koniec uczestnicy mogli skosztować wyśmienitej grochówki strażackiej.