Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

RADOM

Drugie w tym roku powołanie ochotników do mazowieckich terytorialsów

poniedziałek, 15 kwietnia 2024 15:48 / Autor: Monika Nowakowska
foto: 6MBOT
Monika Nowakowska

Około 80 ochotników z województwa mazowieckiego rozpoczęło służbę w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przejdą oni szkolenie podstawowe, a po tygodniu dołączą do nich koledzy z większym doświadczeniem, aby odbyć szkolenie wyrównawcze.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego znów powiększyła swoje szeregi. Ochotnicy z Mazowsza, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową są nowicjuszami bez przeszkolenia wojskowego. Przejdą oni 16-dniowe szkolenie podstawowe, tzw. "szesnastkę”, podczas której będą uczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwszej pomocy, a także łączności i topografii. Po tygodniu dołączą do nich ochotnicy, którzy są już po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy. Szkolenie wyrównawcze rezerwistów potrwa 8 dni.

W trakcie szkolenia każdy ochotnik przyswaja podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji zadań w składzie sekcji lekkiej piechoty. Od podstaw obsługi broni, posługiwania się wojskowymi środkami łączności poprzez medycynę pola walki do sprawnej obsługi busoli i umiejętności czytania mapy. W trakcie szkolenia żołnierze mają dużo zajęć z taktyki, przede wszystkim tej tzw. „zielonej”, gdzie główny nacisk położony jest na działanie w terenie lesistym. Nie może również zabraknąć zajęć z regulaminów i musztry, gdyż całe szkolenie zakończone jest uroczystą przysięgą wojskową. Jednym z elementów tego wydarzenia jest defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości.

Kwietniowa "Szesnastka” zakończy się uroczystą przysięgą, która odbędzie się 28 kwietnia br. w Książenicach. Po niej żołnierze będą dalej zdobywać i doskonalić wiedzę i umiejętności - już podczas szkoleń rotacyjnych.

- Od momentu wybuchu konfliktu na Ukrainie obserwujemy większe zainteresowanie służbą w naszej brygadzie. Naszymi głównymi kandydatami są uczniowie i studenci - w tych grupach widzimy największy wzrost zainteresowania służbą. Jednak inne grupy zawodowe oraz osoby z “troszkę większym peselem” również decydują się założyć mundur i spróbować swych sił jako żołnierz obrony terytorialnej – mówi Adam, rekruter do służby w szeregach 6MBOT i dodaje: - Warto podkreślić fakt motywacji tych ludzi, którzy w rozmowach podkreślają, że nie chcą pozostawać bierni i na wypadek ewentualnego konfliktu chcą być przeszkoleni i stanąć w obronie swoich najbliższych, swoich domostw. Obserwujemy również wzrost zainteresowana służbą wśród kobiet. Panie również nie boją się podjąć wyzwania i na obecną chwilę co piąty żołnierz w naszych szeregach to kobieta.

Jak zostać żołnierzem 6MBOT?

W kalendarzu szkoleń na 2024 rok zaplanowane są jeszcze dwa szkolenia podstawowe prowadzone ciągiem - w terminach: 29.06-14.07 (w ramach akcji „Wakacje z WOT”) oraz 23.11-08.12. Odbędą się również dwa szkolenia podstawowe prowadzone w trybie weekendowym (zjazdy odbywać się będą się przez 8 kolejnych weekendów) w terminach: 11.05-14.07 i 05.10-08.12 2024 r.

Z kolei dla żołnierzy rezerwy przygotowano trzy szkolenia wyrównawcze w trybie ciągłym w terminach: 21.04-28.04, 07-14.07 i 01-08.12 oraz dwa szkolenia wyrównawcze weekendowe w terminach: 11.05-30.06 i 05.10-01.12

 Mieszkańcy południowo-zachodniego Mazowsza, którzy są zainteresowani służbą w 6MBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 6MBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.