Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: Środa, 29 maja 2024

RADOM

Minister będzie wspierał modernizację sali koncertowej ROK

poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:06 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Radosław Witkowski
Monika Nowakowska

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce uczestniczyć w przebudowie sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Szef resortu Bartłomiej Sienkiewicz zadeklarował podczas wizyty w Radomiu, że ministerstwo włączy się w starania o pieniądze na ten cel.

Podczas wizyty w Radomiu minister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z ubiegającym się o trzecią kadencję prezydentem miasta Radosławem Witkowskim i dyrektorami miejscowych placówek kulturalnych.

Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że jego marzeniem jest, by "wielka kultura nie powstawała wyłącznie w wielkich miastach". Zapowiedział, że będzie wspierał modernizację sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Według szefa resortu kultury Radosław Witkowski przez dwie kadencje „precyzyjnie stworzył mechanizm, który winduje Radom w rankingu kulturalnym, a równocześnie jest doskonale wymyślony, jeśli chodzi o inwestycje”.

Minister pozytywnie ocenił plan modernizacji sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. - To nie jest tylko wizualizacja, to nie są tylko i wyłącznie ambicje, to jest bardzo precyzyjny pomysł na budowanie wartości kulturalnej Radomia – mówił Sienkiewicz. Minister zadeklarował wsparcie dla tej inwestycji, której realizacja - według wstępnego kosztorysu - ma kosztować ok. 35 mln zł.

- Będziemy razem szukać środków, nie tylko w budżecie ministerstwa, ale także i w programach unijnych – zapowiedział minister. Według niego zadanie to powinno zostać zawarte w planach resortu na 2025 rok, tak by jego realizacja mogła rozpocząć się jak najszybciej.

- Moim marzeniem jest, by wielka kultura nie powstawała wyłącznie w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu. Nie ma żadnego powodu, żeby wielka kultura nie powstawała w dwustutysięcznym Radomiu; to jest wyłącznie kwestia mądrych inwestycji, przemyślanego projektu i konsekwencji – tłumaczył Sienkiewicz. Jako przykłady pozytywnych działań wskazał m.in. działalność Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Teatru Powszechnego w Radomiu oraz organizację Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego i Nagrody Literackiej Witolda Gombrowicza.