Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

RADOM

Radomscy terytorialsi kolejny raz oddali krew

czwartek, 18 kwietnia 2024 15:40 / Autor: Monika Nowakowska
foto: 6MBOT
Monika Nowakowska

Ponad 11 litrów krwi i jej składników oddali żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty podczas drugiej w tym roku zbiórki zorganizowanej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Chociaż tego typu akcje w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej organizowane są od kilku lat, to zainteresowanie tą formą pomocy wśród żołnierzy nie spada.

Zbiórka odbyła się w zeszły poniedziałek w mobilnym punkcie poboru krwi, który tego dnia zaparkował na terenie 6MBOT. W zbiórce udział wzięli żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu oraz sztabu Brygady i samodzielnych kompanii: dowodzenia i logistycznej. W sumie udało się zebrać ponad 11 l krwi i jej składników.

- My żołnierze WOT realizując nasze motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko” uważamy, że pomoc innym, często słabszym, chorym ludziom jest naszym obowiązkiem. Krew to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować potrzebującym, często w ten sposób ratując czyjeś życie - mówi jeden z żołnierzy 62 Batalionu Lekkiej Piechoty, który w tym roku już drugi raz zdecydował się na uczestnictwo w akcji krwiodawstwa.

Od chwili powstania 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierze nie tylko regularnie oddają krew, ale także aktywnie promują ideę krwiodawstwa. Jak zapewniają terytorialsi, nie jest to ostatnia zbiórka w tym roku.

Krew może oddać każda zdrowa dorosła osoba. Największe zapotrzebowanie jest na grupę 0 Rh-, ponieważ w nagłych wypadkach, gdy nie ma tej właściwej, można ją przetoczyć każdemu, bez ryzyka odrzucenia.