Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

75. rocznica śmierci Hubala

czwartek, 30 kwietnia 2015 16:41 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs
Marcin Prejs

W Anielinie zakończyły się obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu. Uroczystości przy szańcu zorganizowane zostały dokładnie w 75. rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego.

Uroczystości w Anielinie otworzyła polowa Msza święta. W czasie homilii ks. Jerzy Cedrowski, proboszcz parafii w Studziannie, mówił m.in. o miłości majora Hubala do ojczyzny. Zwracał także uwagę na to, że do tej pory nie został odnaleziony grób Henryka Dobrzańskiego, a szaniec, przy którym co roku gromadzą się tłumy ludzi oddające Hubalowi hołd, jest jedynie symbolicznym miejscem jego pochówku.
Hubalowe uroczystości w Anielinie jak co roku zorganizował powiat opoczyński. - Major Hubal zasługuje na to, żeby oddać mu cześć i hołd, bo był to wyjątkowy człowiek. Poprzez te uroczystości chcemy pokazać młodzieży, że takich ludzi należy naśladować. Wartości, którymi kierował się Hubal trzeba przekazywać właśnie młodym pokoleniom - mówi starosta opoczyńśki Józef Róg.
Major Hubal zginął 30 kwietnia 1940 roku w Anielinie. Tegoroczne uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Głowę państwa reprezentował w Anielinie Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta, który odczytał list od Bronisława Komorowskiego. - Szaniec Hubala jest pomnikiem oręża polskiego. Tutaj na ziemi opoczyńskiej stanęli do boju ostatni żołnierze II Rzeczpospolitej i chociaż polegli, to obronili honor ojczyzny i niezłomnie dochowali jej wierności - czytał Jacek Michałowski.
Na hubalowe uroczystości do Anielina przyjechał także m.in. Henryk Sobierajski, wnuk Hubala. Dziękował on za odnowienie szańca i wybudowanie ściany pamięci, na której umieszczona została tablica z nazwiskami wszystkich hubalczyków. - Dla rodziny to miejsce jest symbolicznym grobem Hubala. Tym większą wdzięczność chciałem wyrazić tym wszystkim, którzy przyczynili się do rekonstrukcji szańca i powstania tej pięknej ściany pamięci hubalczyków - mówił. Jednym z punktów tegorocznych obchodów było właśnie poświęcenie i odsłonięcie ściany pamięci.
W uroczystościach w Anielinie wzięły udział tłumy ludzi. Nie zabrakło wśród nich parlamentarzystów z wicemarszałkiem Sejmu Eugeniuszem Grzeszczakiem na czele. Obchody w Anielinie zakończyła szarża ułańska. Współorganizatorem uroczystości była 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.