Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

REGION

Znajdą się pieniądze na drogę do Solca

poniedziałek, 25 stycznia 2016 17:20 / Autor:
Radni sejmiku woj. mazowieckiego przegłosowali zmiany w budżecie województwa na 2016 r., w wyniku których dochody zwiększyły się o ponad 31 mln zł,  głównie z tytułu płatności z Unii Europejskiej.

Środki wydatkowane będą przede wszystkim na budowę drogi wojewódzkiej nr 747 na odcinku od Lipska do mostu w Solcu nad Wisłą. Inwestycja pochłonie w tym roku 37,5 mln zł, z czego 27,5 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich, a 10 mln zł z rezerwy celowej budżetu województwa.

W czasie dzisiejszej sejsi, radni zadecydowali także o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego przepisów o wycince drzew w miastach takich jak Radom. Od nowego roku weszły w życie przepisy, które nałożyły na marszałka województwa nowe obowiązki dotyczące wydawania pozwoleń i decyzji związanych z wycinaniem drzew i krzewów w miastach na prawach powiatu. Na realizację zadania nie przekazano środków finansowych. Mając to na uwadze,  sejmik wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności i stwierdzenie niezgodności art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody  w związku z art. 402 ust. 5 ustawy – Prawo ochrony środowiska  z art. 167 ust. 4 w związku z art. 166 ust. 1 i 2 Konstytucji RP, w obszarze, w jakim pozbawia samorząd województwa dochodów z opłat i kar jako kompensaty za nakłady związane ze stosowaniem przepisów art. 83 – 89 ustawy o ochronie przyrody.