Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

REGION

Są pieniądze na solary

czwartek, 28 września 2017 15:46 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Gmina Drzewica stawia na solary. Dzięki unijnemu projektowi kolektory słoneczne montowane będą na prywatnych posesjach drzewiczan.

Pieniądze na realizację inwestycji gmina pozyskała z RPO. Na 166 złożonych wniosków wsparcie przyznane zostało 84 projektom. Ten z gminy Drzewica znalazł się na wysokim 10. miejscu. Jak wyjaśnia burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, dzięki zadaniu solary zamontowane zostaną w ponad 500 gospodarstwach domowych, zamieszkałych przez około 2 tys. mieszkańców. Realizacja projektu „Ochrona środowiska naturalnego gminy i miasta Drzewica poprzez montaż odnawialnych źródeł energii” kosztować będzie nieco ponad 6 mln zł, z czego wsparcie z RPO wyniesie 4 mln. Wkład własny inwestycji pokryje gmina oraz mieszkańcy. Koszt jednostkowej instalacji solarnej to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Jednak drzewiczanie zapłacą jedynie niewielką część tych pieniędzy, bo około 800 zł na gospodarstwo.

Solary montowane w gospodarstwach drzewiczan pozwolą im na podgrzewanie wody. Dzięki tym urządzeniom mieszkańcy zaoszczędzą zarówno czas, jak i pieniądze. Zyska także środowisko, do którego trafi mniej zanieczyszczeń. Podobne urządzenia gmina zamontowała już na budynkach klubów sportowych. – Solary sprawdzają się tu znakomicie – przekonuje burmistrz Janusz Reszelewski, który nie ma wątpliwości, że również na prywatnych posesjach kolektory słoneczne spełnią swoją rolę. Mają być one zamontowane w przyszłym roku.

Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim o planowanej inwestycji.