Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

REGION

Zła jakość powietrza!

niedziela, 07 stycznia 2018 13:13 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mazowieckie.pl
Weronika Chochoł

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenia I stopnia o złej jakości powietrza.

Ostrzeżenie wydane zostało w związku z utrzymywaniem się podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza (PM2,5 i PM10) w województwie mazowieckim.

W sobotni wieczór stężenie pyłu PM2,5 w powietrzu przekroczyło normę o 500 proc. Natomiast pyłu PM10 w powietrzu było o 400 procent więcej niż powinno. Dziś jest już lepiej:

                                 

Jednak ostrzeżenie nadal obowiązuje.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina: w trakcie występowania podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas spędzany na powietrzu. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, m.in.: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku oraz osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • zaniechać palenia papierosów.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem. Osoby udające się do pracy, szkół itp. powinny ograniczyć ruch samochodowy i przesiąść się do środków komunikacji miejskiej lub tak organizować przejazd samochodem, aby zabierać maksymalną liczbę pasażerów.