Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

REGION

Weszła w życie Uchwała antysmogowa

poniedziałek, 02 lipca 2018 10:08 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: mazowieckie.pl
Elżbieta Warchoł

Co to oznacza dla mieszkańców?

1 lipca weszła w życie uchwała antysmogowa na terenie województwa mazowieckiego, przyjęta przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Uchwała wprowadza ograniczenia i zakazy, co do stosowanych urządzeń grzewczych i spalanych w nich paliw. Mieszkańcy, którzy używają do ogrzewania pieców, kotłów i kominków nie spełniających żadnych norm emisyjnych, są zobowiązani do ich wymiany do końca 2022 roku. Od 1 lipca obowiązuje zakaz spalania w piecach złej jakości opału: mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla brunatnego, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu do 3mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20% (np. mokre drewno). Uchwała przewiduje możliwość skontrolowania stosowanego opału i urządzeń grzewczych. Kontrolę będą przeprowadzać pracownicy straży miejskiej i urzędu, policja oraz wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Naruszający przepisy uchwały muszą się liczyć z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł. Warto, aby mieszkańcy nabywający opał na najbliższy sezon grzewczy pamiętali  o żądaniu od dostawcy faktury zakupu lub świadectwa jego jakości. W przypadku urządzenia grzewczego kontrolujący będą wymagali dokumentów potwierdzających, że użytkowane urządzenie spełnia wymagania uchwały (np. dokumentacja techniczna, instrukcja użytkowania).

Działania te mają na celu zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych przez przestarzałe piece i wyeliminowanie spalania najgorszej jakości opału. Pamiętajmy, że nieefektywne spalanie to nie tylko  ubytek znacznej ilości ciepła ale przede wszystkim trujące gazy i pyły,  niebezpieczne dla naszego zdrowia. Treść uchwały dostępna jest pod linkiem: http://edziennik.mazowieckie.pl/#/legalact/2017/9600/

(za: UM Radom)