Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: 04 lipca 2020

Przysucha

Wieniawa dziękuje za plony!

czwartek, 15 sierpnia 2019 21:53 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Wieńce, tradycyjne obrzędy, staropolskie przysmaki i dobra zabawa... Za nami dożynki gminne w Wieniawie. 

Tegoroczne święto dziękczynienia za plony, czyli tradycyjne dożynki w Wieniawie, odbyły się w czwartek, 15 sierpnia. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się Mszą świętą, następnie dożynkowy korowód przeszedł na tutejszy stadion. W trakcie uroczystości nie brakowało konkursów: na najładniejszy wieniec i najlepiej urządzone stoisko. Na scenie prezentowały się się zespoły ludowe, swoje stoiska prezentowały gospodynie, a dzieci mogły bawić się na wesołym miasteczku. Podczas tegorocznych dożynek w Wieniawie wystąpili: zespół Cassino, kabaret Kopydłowo, zespół Hit Boyz oraz zespół Kordian. Natomiast gwiazdą wieczoru był zespół Dżem.

Dożynki to okazja do podziękowania rolnikom za trud, jaki wkładają w swoją pracę. To także dobry moment na pierwsze podsumowania tegorocznych zbiorów. Rolnicy z gminy Wieniawa zauważają, że chociaż warunki na roli różnie się układały, to w razie potrzeby mogą liczyć na wsparcie ze strony władz samorządowych oraz centralnych:

Słowa mieszkańców potwierdza wójt gminy Wieniawa - Krzysztof Sobczak. Zwraca jednak uwagę na jedną z bolączek polskiego rolnictwa - brak regulacji rynków zbytu: 

Jednak święto plonów to przede wszystkim czas na podziękowania i wspólną zabawę. Zgodnie z tradycją dożynkowe wieńce zostały ośpiewane. W tym roku śpiewy przygotował zespół folklorystyczny "Wieniawa":

Starostami tegorocznych dożynek byli Małgorzata i Stanisław Hadasowie. - To symboliczna, ale jakże zaszczytna funkcja - mówi starościna: 

Swoje stoiska zaprezentowały również stowarzyszenia działające na terenie gminy. Wśród nich Klub Gospodyń Wiejskich w Wieniawie i Lokalne Stowarzyszenie Kobiet w Skrzynnie: 

- Na wsi jest taki porządek, że prace wykonuje się solidnie i uczciwie. Rolnicy mają prawo żądać od władzy, żeby władza zauważała ich trud - zapewnia poseł Dariusz Bąk:

 Patronat medialny nad gminnymi dożynkami w Wieniawie sprawowało Radio Plus Radom. 

Zapraszamy do nas: