Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Przemienienie Pańskie
Dziś jest: 06 sierpnia 2020

REGION

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniach

wtorek, 22 października 2019 09:17 / Autor: Marcin Prejs
fot. GDDKiA Kielce
Marcin Prejs

Zamontowane zostały sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach drogi krajowej nr 74 w Rudzie Malenieckiej i okolicach Radoszyc. Zgodnie z planem mają być włączone w grudniu.

Skrzyżowanie dwóch dróg krajowych nr 74 i nr 42 w Rudzie Malenieckiej i oddalone o kilka kilometrów skrzyżowanie drogi krajowej nr 74 z drogą wojewódzką nr 728 w okolicach Radoszyc to miejsca, w których regularnie dochodziło do wypadków. Powodem była nieuwaga kierowców wyjeżdżających z dróg podporządkowanych i częste przekroczenia dozwolonej prędkości przez kierowców jadących drogą nr 74. Sytuacja na skrzyżowaniach poprawiła się kilka lat temu po ich przebudowie z wydzieleniem pasów do skrętów w lewo, ale w związku ze znacznym wzrostem natężenia ruchu na drodze krajowej nr 74 komunikującej Kielce z węzłami autostradowymi w województwie łódzkim oraz na drogach podporządkowanych nr 42 i nr 728, zagrożenie wypadkami na skrzyżowaniach ponownie wzrosło. By ograniczyć liczbę groźnych zdarzeń drogowych, na obu skrzyżowaniach uruchomione zostaną wzbudzane sygnalizacje świetlne, zaprogramowane tak, aby zapewnić jak największą płynność ruchu na drodze krajowej nr 74. Przed ich uruchomieniem planowane są testy przyłączy i sygnalizacji. W trakcie ich trwania co jakiś czas może być włączane żółte światło pulsujące. Zgodnie z umową sygnalizacje miały być uruchomione w grudniu, ale jeśli testy wypadną pomyślne światła mogą być włączone wcześniej. Koszt sygnalizacji to około 700 tysięcy złotych.

Również w tym roku wybudowany został ciąg pieszo-rowerowy w ciągu drogi krajowej nr 42 w Rudzie Malenieckiej. Ciąg z nawierzchni bitumicznej o długości około 1,5 km i 3-metrowej szerokości usytuowany jest na odcinku o długości około 500 metrów po prawej stronie drogi krajowej nr 42, a na kolejnym fragmencie o długości około 1 km po stronie lewej. Koszt robót to około 1,6 mln złotych. Inwestycja zrealizowana została w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

Źródło: GDDKiA Kielce

Zapraszamy do nas: