Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Kozienice

Potęga przedszkolaka

środa, 20 listopada 2019 13:04 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Przedszkolaki z Kozienic pod okiem przedstawicieli służb i wolontariuszy Enei Wytwarzanie zdobywały cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym w ramach projektu edukacyjnego „Potęga Przedszkolaka”.

Projekt „Potęga Przedszkolaka” realizowany jest z programu grantowego Enei Wytwarzanie „Potęga Pomocy”. - Pani przedszkolanki na czele z panią dyrektor wyszły ze świetną inicjatywą skierowaną do trzylatków, aby zapoznać ich z zasadami bezpieczeństwa w życiu codziennym -mówi Justyna Tkaczyk-Kurek z Enei:

W zajęciach brały udział dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 i nr 3 w Kozienicach. Wychowawcy na co dzień przekazują najmłodszym cenną wiedzę związaną z bezpieczeństwem. Jednak bezpośrednie spotkanie z policjantem, strażakiem czy ratownikiem jest doświadczeniem, które pozwoli jeszcze lepiej zapamiętać zasady, które mogą uratować ich zdrowie, a nawet życie. - Ze względu, że temat bezpiecznego dziecka jest realizowany we wszystkich przedszkolach postanowiliśmy zaprosić do nas dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola, z którym sąsiadujemy - mówi Lucyna Mańkowska – dyrektor przedszkola nr 2 w Kozienicach:

Przedstawiciele poszczególnych służb w rozmowie z dziećmi zaprezentowali sytuacje, które najczęściej mogą zagrażać najmłodszym. - Warto, aby tę wiedzę przekazywać od najmłodszych lat - podkreśla asp. Ilona Tarczyńska z kozienickiej policji:

- Zagrożeń, na które narażone są dzieci na co dzień jest naprawdę dużo. Staraliśmy się pokrótce omówić każde z nich, a także przybliżyć pracę strażaków – powiedział Kamil Grudzień z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach:

Oprócz policjantów i strażaków przedszkole odwiedzili również ratownicy ze szkolnej grupy medycznej działającej w I Liceum Ogólnokształcącym w Kozienicach. Jak mówią członkowie grupy, sami uczą się cenne wiedzy, ale przede wszystkim chcą dzielić się nią z innymi:

Dotarcie do tak młodej grupy odbiorców wymagało kreatywności ze strony zaproszonych gości. Każdy miał swój sposób:

Nie zabrakło zajęć praktycznych. Jak się przekonaliśmy, przy odrobinie pomocy nawet trzylatek może opanować układanie osoby w pozycji bocznej bezpiecznej.

Za ciekawe spotkanie, przedszkolaki odwdzięczyły się wykonując dla gości specjalnie przygotowaną piosenkę. Był też wiersz, oraz prace plastyczne dla policji, straży i ratowników medycznych.

Na koniec dzieci czekała niespodzianka. Otrzymały opaski odblaskowe i książki. Natomiast przed przedszkolem zaparkował wóz strażacki. Każdy mógł zobaczyć jego wyposażenie, a nawet przymierzyć mundur strażaka.

Goście, którzy odwiedzili przedszkole byli zgodni, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie, a zdobyta teraz, dzięki wsparciu Enei, wiedza z pewnością zaowocuje w przyszłości.