Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Kozienice

PCK świętuje stulecie

piątek, 22 listopada 2019 16:43 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Czerwony Krzyż to międzynarodowa organizacja działająca ponad podziałami na całym świecie. Mimo, że swoimi zasięgiem ogarnia całą Ziemię to składa się tysiąca lokalnych cegiełek. W piątek 22 listopada kozienicki rejon PCK świętował stulecie powstania organizacji w Polsce.

Działania Polskiego Czerwonego Krzyża są niezwykle szerokie. Te realizowana na terenie powiatu kozienickiego to np. opieka nad chorymi w domach, warsztaty dla młodzieży z udzielania pierwszej pomocy, wakacje dla seniorów, czy honorowe krwiodawstwo. W PCK służy wielu wolontariuszy. - To oni przede wszystkim zajmują się kwestami, bez których nie byłoby pieniędzy na wsparcie chorych – powiedział Andrzej Byzdra, wiceprezes PCK w Kozienicach:

Jak powiedział wiceprezes Byzdra, w naszym rejonie jest dobrze rozwinięte krwiodawstwo. W czasie piątkowej uroczystości zostali uhonorowani najbardziej zasłużeni. Sławomir Jasek otrzymał Odznakę Honorowego Dawcy Krwi, a Grzegorz Jasek, który oddał ponad 65 litrów dostał najwyższe wyróżnienie dla Honorowych Dawców Krwi - Kryształowe Serce. Jak przyznają, robią to z poczucia obowiązku:

Był też szereg innych wyróżnień jak np. Medal 100-lecia PCK, który otrzymał m.in. burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski. - Gmina Kozienice od wielu lat działa z Polskim Czerwonym Krzyżem i cenimy sobie tę współpracę - powiedział burmistrz:

Tego dnia różnego rodzaju odznaczenia za wsparcie i działanie na rzecz PCK otrzymało kilkadziesiąt osób i instytucji.

Mieszkańcy Kozienic, którzy czują chęć niesienie pomocy drugiemu człowiekowi mogą zgłosić się do biura Polskiego Czerwonego Krzyża w starym budynku WKU przy ulicy Radomskiej, gdzie uzyskają wszystkie niezbędne informacje.