Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

REGION

Uzdolnieni niepełnosprawni z Mazowsza nagrodzeni

wtorek, 26 listopada 2019 20:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: MCPS
Elżbieta Warchoł

Z talentem, a przede wszystkim z potrzebą wyrażania się przez sztukę. Tacy są uczestnicy konkursu plastycznego organizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Konkurs „Mój dom Mazowsze” skierowany był do niepełnosprawnych mieszkańców naszego regionu. Zgłoszeń było 96, przyznanych nagród i wyróżnień – 17. Wśród nich są cztery osoby z ziemi radomskiej. To była pierwsza edycja konkursu plastycznego dla osób niepełnosprawnych „Mój dom Mazowsze”. Temat miał zachęcić artystów do przedstawienia ich wizji domu, regionu, „małej ojczyzny”, miejsca im bliskiego. Prace pokazały, jak indywidualne i nietuzinkowe może być ujęcie tego samego tematu. – Zależy nam na aktywności osób z niepełnosprawnością, by pokazać, że mimo ich wielu codziennych zmagań, realizują swoje pasje i w rezultacie mogą być, a wręcz są inspiracją dla innych – mówiła o idei Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora MCPS. – Liczba nadesłanych prac pokazuje, że jest wśród nich dużo utalentowanych osób i co ważne – że mają możliwość podczas zajęć, w miejscach, w których się rozwijają, realizować swoje pasje. Konkurs skierowany był do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, uczestników środowiskowych domów samopomocy, mieszkańców domów pomocy społecznej, pracujących w zakładach aktywności zawodowej, pracujących w podmiotach ekonomii społecznej, uczestników szkół integracyjnych i specjalnych oraz członków stowarzyszeń i fundacji wspierających osoby niepełnosprawne.

Prace można było nadsyłać w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja, techniki multimedialne. Wpłynęło w sumie 96 zgłoszeń, z czego 40 prac w kategorii malarstwo i witraż, 18 rysunków i grafik, 11 prac w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba, 15 – w kategorii tkanina i aplikacja oraz dwie prace, które były oceniane w kategorii techniki multimedialne.

Przyznano 17 nagród i wyróżnień. Oceny dokonywała komisja, w skład której wchodzili m.in. Krystyna Piotrowska – artystka sztuk wizualnych, graficzka, autorka filmów i instalacji wideo, Kamil Sipowicz – polski historyk filozofii, pisarz, poeta, dziennikarz, rzeźbiarz i malarz, Katarzyna Haber – kurator galerii Apteka Sztuki. Statuetki oraz dyplom pamiątkowy wręczyła przewodnicząca komisji Elżbieta Bogucka podczas uroczystej gali, która odbyła się 26 listopada w galerii Apteka Sztuki w Warszawie. Konkurs odbywał się pod honorowy patronatem marszałka województwa mazowieckiego

Laureatami zostali: w kategorii malarstwo i witraż: 1. miejsceMonika Parapura (Caritas Diecezji Siedleckiej warsztat terapii zajęciowej w Skórcu) za pracę „Katedra pod opieką moich skrzydeł”, 2. miejsceKrzysztof Matuła (Caritas Diecezji Siedleckiej warsztat terapii zajęciowej w Siedlcach) za „Wodopój”, 3. miejsceHalina Krzciuk i Krzysztof Rdzanek (Katolickie Stowarzyszenie „Serce dla Serc” w Jasionnie Środowiskowy Dom Samopomocy, pow. białobrzeski) za „Mój dom – tam gdzie mogę być sobą”; w kategorii rysunek i grafika: 1. miejsceMarcin Michalak (Caritas Diecezji Siedleckiej warsztat terapii zajęciowej w Siedlcach) za pracę „Mazowiecka wieś – weselnicy”, 2. miejsceWłodzimierz Słojewski (Warsztat Terapii Zajęciowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie) za „Mazowiecki strumyk”, 3. miejsceGrzegorz Melańczuk (Caritas Diecezji Drohiczyńskiej Warsztat terapii zajęciowej w Sokołowie Podlaskim) za „Tu jest mój dom” oraz dwa wyróżnienia: Damian Chojecki (Caritas Diecezji Siedleckiej warsztat terapii zajęciowej w Siedlcach) za „Zamek w Liwie” i Krzysztof Paul (Dom Pomocy Społecznej Nad Jarem w Nowym Miszewie, pow. płocki) za „A to Polska właśnie”; w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba: 1. miejsceMagda Dończyk (Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Mińsku Mazowieckim) za „Odpoczynek pod wierzbą”, 2. miejsceGrzegorz Ołdak (Warsztat Terapii Zajęciowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie) za „Ukochane Bielany”, 3. miejsceMichał Gos (Warszawski Oddział Terenowy Krajowego Towarzystwa Autyzmu – warsztaty terapii zajęciowej) za „Panoramę Starego Miasta w Warszawie od strony Wisły”; w kategorii tkanina i aplikacja: 1. miejsceJoanna Eysymontt (Środowiskowy Dom Samopomocy Warszawskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną) za „Koguciki”, 2. miejsceDorota Fijałkowska (Warsztat Terapii Zajęciowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie) za „Mazowieckie Równiny – to mój dom, życie, szczęście”, 3. miejsceWanda Wysokińska (Dom Pomocy Społecznej „Kombatant”) za „Szydełkową serwetkę”, a wyróżnienie otrzymał Dariusz Zdzisław Nyziak (warsztat terapii zajęciowej przy Zakładzie Karnym w Płocku) za „Mój Płock moje Mazowsze”; w kategorii techniki multimedialne: grafika komputerowa, animacja, film wpłynęły dwie prace i obie otrzymały nagrody: 1. miejsceIga Pawlińska i Paweł Grochowski (Caritas Diecezji Siedleckiej warsztat terapii zajęciowej w Siedlcach) za „Mój dom Mazowsze”, a 2. miejsce Karol Chudzik i Artur Odzimek (Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedlance, pow. radomski) również za pracę o tytule „Mój dom Mazowsze”. Spośród laureatów komisja przyznała również nagrodę specjalną, którą otrzymał Marcin Michalak za swoją pracę „Mazowiecka wieś – weselnicy”.

(za: Hanna Maliszewska Rzeczniczka Prasowa Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej)