Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: 02 lipca 2020

Końskie

W Końskich jasełka na bis

piątek, 24 stycznia 2020 14:04 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich
Marcin Prejs

Na życzenie konecczan Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich powtórzy w niedzielę widowisko „Gloria, gloria. Chwała Pana się objawi”. Wstęp do sali „Egipcjanki” będzie bezpłatny.

Jak informuje dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotr Salata, po jasełkach, w których wystąpili zarówno uczniowie szkół podstawowych, liceów oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w placówce kultury rozdzwoniły się telefony. – Proszono nas o to, by powtórzyć imprezę, bo niektórzy konecczanie z różnych względów nie mogli w niej uczestniczyć – mówi Piotr Salata. – Porozmawialiśmy więc z wykonawcami i po ich aprobacie postanowiliśmy zagrać jasełka „Gloria, gloria. Chwała Pana się objawi” raz jeszcze – wyjaśnia. Widowisko w koneckim domu kultury będzie można obejrzeć w niedzielę 26 stycznia o godzinie 18.30.

Przypomnijmy, że jasełka przygotowała Anna Wiaderna z Miejsko-Gminnego Domu Kultury wraz grupą artystyczną działającą w placówce oraz grupą teatralną Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Na barwne widowisko składają się teksty, kolędy, pastorałki i inne pieśni opowiadające o cudzie narodzenia Jezusa. – Staraliśmy się przekazać historię młodziutkiej Maryi, jej obawy i rozmyślania dotyczące tego, co ma się w niedługim czasie dokonać – informuje twórczyni jasełek Anna Wiaderna. – Mamy nadzieję, że to się udało. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim aktorom i muzykom, że znaleźli czas na próby, ćwiczenia, naukę ról i pieśni. Zobaczycie Państwo, co z tego wynikło.

W niezwykłą historię sprzed dwóch tysięcy lat wprowadza widzów narrator, którym jest Mateusz Kupis. Rolę Maryi odgrywa Alicja Woldańska, Józefa - Filip Cieślik, Elżbiety - Julia Wąsik, a Anioła Kamil Cholewa. W jasełkach nie może zabraknąć pastuszków, których grają: Jakub Zbróg, Bartek Sota, Karol Kamiński i Karol Wiaderny, oraz przybyłych z różnych części świata monarchów. W Trzech Króli wcielają się: Henryk Kosierkiewicz, Marian Paras i Paweł Najmrodzki. Gospodarzy z Betlejem grają Antonella Chianese i Grzegorz Maślak. W pozostałych rolach zobaczymy: Teresę Dunajską, Barbarę Zenkę, Jolę Sykułę, Barbarę Stefańczyk i Irenę Maślak z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W jasełkach niezwykle ważną rolę odgrywa muzyka. Za aranżacje i przygotowania kolęd i pastorałek odpowiada muzyczny instruktor Miejsko-Gminnego Domu Kultury, kompozytor i gitarzysta Roman Cieślak. Zaprosił on do akompaniowania występującym: pianistę Piotra Zaborowskiego, basistę Marka Wąsika i perkusistę Zbigniewa Werensa. Zaśpiewają: Nadia Serek, Jadzia Kołodziej, Patrycja Dukat, Olaf Młodziński, Nina Filiks, Emilia Mazur, Zuzia Szlenk. Gościnnie wystąpią: Dominika Wróbel, Daniel Feliński oraz Marysia Frączyk i Zosia Frączyk.

 

Zapraszamy do nas: