Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

Przysucha

Gaz dla mieszkańców Odrzywołu

sobota, 29 lutego 2020 19:06 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Odrzywole w powiecie przysuskim powstanie stacja regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Dzięki tej inwestycji dostęp do błękitnego paliwa uzyskają mieszkańcy gminy. Gmina wzoruje się tutaj na podobnej inwestycji realizowanej w Drzewicy, gdzie obok samej stacji zostanie zbudowana 3,5 kilometrowa sieć gazowa.

Wójt Marian Kmieciak powiedział, że podłączenie gminy do krajowej sieci gazowej to perspektywa 5-6 lat lub dłużej, dlatego ten rodzaj gazyfikacji jest obecnie jedyną opcją. - Regazyfikacja skroplonego gazu to kwestia ok. 2 lat - informuje wójt Kmieciak:

Rozmowy w tej sprawie toczą się z Polską Spółką Gazownictwa. Firma zaproponowała gazyfikację gminy z wykorzystaniem stacji regazyfikacji LNG. Skroplony gaz dowożony cysternami byłby przywrócony do stanu gazowego w stacji LNG i rozprowadzany wśród odbiorców w gminie Odrzywół. Jest to tzw. „gazyfikacja wyspowa”. Obecnie Urząd Gminy przygotowuje niezbędne informacje dotyczące potencjalnego rynku odbiorców gazu. Gmina przygotuje też niezbędną działkę pod budowę stacji.

W pierwszej kolejności sieć gazowa prowadzona byłaby w miejscowościach wzdłuż drogi wojewódzkiej Nr 728 i krajowej Nr 48.