Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

Przysucha

8,5 mln wsparcia dla przedsiębiorców z powiatu przysuskiego

poniedziałek, 11 maj 2020 10:58 / Autor: Radosław Mizera
foto: stevepb/pixabay
Radosław Mizera

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało Powiatowi Przysuskiemu 8,5 mln. zł. Wsparcie zostanie zrealizowane w ramach tarczy antykryzysowej COVID-19 dla przedsiębiorców.

Starosta przysuski Marian Niemirski powiedział, że celem wsparcia jest ochrona miejsc pracy oraz wsparcie w zakresie dalszego prowadzenia firmy oraz organizacji pozarządowych. Dodał, że rozdysponowaniem tych pieniędzy zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy w Przysusze.

- W ramach tarczy antykryzysowej rząd zaproponował pożyczki w wysokości 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Przewidziano możliwość umorzenia pożyczki pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia jej otrzymania. Nabór wniosków trwa od 3 kwietnia, jak do tej pory wpłynęło 1080 wniosków, na kwotę 5,4 mln zł. a wypłacono 2,2 mln zł. - powiedział starosta Marian Niemirski.

Tarcza antykryzysowa przewiduje jeszcze inne formy wsparcia finansowego realizowane przez urząd pracy. Można otrzymać dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (niezatrudniający pracowników).

W Ramach ogłoszonych naborów wpłynęło 86 wniosków na kwotę 428 tys. zł. Kolejny instrument pomocowy to dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw, o taką pomoc zawnioskowało 49 podmiotów na łączną kwotę 779 tys. zł.

- W tych dwóch formach wsparcia wnioskodawca musi wykazać spadek przychodów swojej firmy w ciągu 2 miesięcy bieżącego roku w porównaniu do analogicznego 2 miesięcy roku poprzedniego - mówi starosta przysuski.

O dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku dochodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19, ubiegały się również 3 organizacje pozarządowe, na kwotę 679 tys. zł.

Wnioski można składać elektronicznie poprzez platformę Praca.gov.pl, po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Urząd pracy zachęca pracodawców do właśnie takiej formy składania dokumentów. Forma elektroniczna umożliwi  pracownikom urzędu sprawniejsze rozpatrywanie wniosków. W przypadku braku możliwości złożenia wniosków w formie elektronicznej dopuszcza się składanie wniosków o pożyczkę w formie papierowej, poprzez wypełnienie i podpisanie wniosku wraz z dwoma egzemplarzami umowy. Dokumenty w formie papierowej najlepiej wysłać pocztą tradycyjną na adres urzędu.

Wszystkie zasady, wzory wniosków można uzyskać na stronie internetowej:

https://przysucha.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza

Telefonicznie pod nr 48-675-27-88

Osobiście w siedzibie urzędu: Powiatowy Urząd Pracy w Przysusze ul. Szkolna 7