Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Radomskie

Wierzbica: 15 tysięcy złotych nagrody za wskazanie sprawcy

środa, 20 maj 2020 15:50 / Autor: Radosław Mizera
foto: wios.warszawa.pl
Radosław Mizera

Jedna z firm przekaże 15 tysięcy złotych nagrody za ujawnienie informacji o podrzuconych niebezpiecznych substancjach chemicznych na terenie byłej cementowni Wierzbica. Poinformował nas o tym wójt gminy Zdzisław Dulias.

Na początklu kwietnia br. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Radomiu wpłynęła informacja o ujawnieniu odpadów porzuconych w Wierzbicy.

Inspektorzy WIOŚ przeprowadzili wówczas wizję lokalną z udzialem policji i straży pożarnej. Stwierdzono, że na działce będącej własnością przedsiębiorstwa budowlanego ktoś porzucił ok. 15 zbiorników o pojemności 1000 litrów zawierających nieznaną substancję. Ze względu na częściowe zasypanie pojemników nie było możliwości dokładnego oszacowania ich liczby. Część była rozszczelniona, stwierdzono z nich wyciek ciemnej substancji. Według wstępnych ustaleń są to odpady niebezpieczne, zawierające w składzie m.in. kwas siarkowy.

Wójt Dulias poinformował o wyznaczeniu nagrody 15 tysięcy zł ufundowanej przez cementownię za informacje prowadzące do ujęcia sprawcy podrzucenia niebezpiecznych substancji chemicznych.

- Zależy nam na znalezieniu sprawców, gdyż to nie pierwszy przypadek porzucenia takich odpadów na terenie naszej gminy. Takie sytuacje stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców i nie możemy dopuścić, aby miały miejsce - mówi wójt Dulias.

Odpady zostały sprawnie usunięte i przekazane do profesjonalnego unieszkodliwienia.