Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

REGION

67 mln zł na dotacje dla przedsiębiorców z branży turystycznej

wtorek, 07 lipca 2020 08:23 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mazovia.pl
Weronika Chochoł

Samorząd Województwa Mazowieckiego wesprze przedsiębiorców z branży turystycznej. Na bezzwrotne dotacje planuje przeznaczyć blisko 67 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność turystyczną, hotelarską, restauracyjną, rozrywkową, sportową i rekreacyjną oraz kulturalną będą mogli liczyć na wsparcie władz Mazowsza. Samorząd województwa planuje przeznaczyć blisko 67 mln zł na bezzwrotne dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw, dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Środki pochodziłyby z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. - wydzieliliśmy tę kwotę dla obszaru turystyki, gastronomii i działalności związanej głównie z turystyką. Jest to poważna dziedzina gospodarki w naszym województwie, a jest obecnie w głębokiej zapaści - wyjaśnia marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

Dotacja miałaby formę bezzwrotną w przypadku utrzymania działalności i zatrudnienia przedsiębiorstwa przez okres co najmniej 3 miesięcy - w sierpniu, wrześniu i październiku. Nabór wniosków ma rozpocząć się pod koniec lipca. Propozycja jest skierowana do mikro i małych przedsiębiorstw, zatrudniających kolejno do 9 i 49 osób.

- Chcemy podzielić tę pomoc - w pierwszym rzucie damy 60 procent wsparcia, a jeśli utrzymanie miejsc pracy się potwierdzi - przekażemy resztę - wyjaśnia marszałek Adam Struzik:

Szacuje się, że na Mazowszu w tym roku będzie można zrealizować zaledwie 40 procent zamówień w ramach turystyki biznesowej. W maju średnie obłożenie hoteli miejskich wynosiło 9,6 proc., a w Warszawie 11,2 proc., przy czym rok temu było to 79,5 proc.

- Współczynnik naliczania możliwego wsparcia dla przedsiębiorcy składa się z trzech elementów - wyjaśnia Marcin Wajda - dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM:

Pożyczka umożliwi sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Maksymalna kwota pożyczki wyniesie 500 tys. zł. Środki te znajdują się w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach obowiązującej umowy o finansowaniu, podpisanej z Województwem Mazowieckim. Informacje na temat uruchamianych pożyczek będą dostępne na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (tutaj) oraz u poszczególnych pośredników finansowych. 

Zapraszamy do nas: