Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

REGION

Zawyją syreny w rocznicę Powstania Warszawskiego

piątek, 31 lipca 2020 15:32 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

W sobotę punktualnie o "godzinie W" zawyją w całym regionie syreny alarmowe

Podobnie jak w Warszawie i wielu innych polskich miastach 1 sierpnia w naszym regionie zawyją syreny alarmowe, które wyemitują sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 1 minutę.

Wojewodowie wydali zarządzenia skierowane do prezydentów i burmistrzów miast w sprawie przeprowadzenia treningu systemu wykrywania i alarmowania. Na Mazowszu ćwiczenia tradycyjnie przeprowadzane są 1 sierpnia, aby równocześnie symbolicznie wspomnieć powstańców warszawskich. To znak pamięci bohaterskiej walki i ofiar uczestników powstania. Zachęcamy do zatrzymania się na tę chwilę, aby oddać hołd poległym.

Biorący udział w uroczystościach powinni pamiętać o obowiązujących obostrzeniach, zachować reżim sanitarny oraz mieć założone maseczki ochronne.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Było największą i najbardziej heroiczną zbrojną akcją podziemia w Europie w czasie II wojny światowej, której celem było wyzwolenie stolicy Polski z rąk hitlerowskich okupantów. Upadło 3 października, po 63 dniach bohaterskiej walki. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Zapraszamy do nas: