Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

REGION

Niewielkie zainteresowanie Powszechnym Spisem Rolnym

środa, 21 października 2020 10:13 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Mimo pandemii koronawirusa rachmistrzowie będą pukać do drzwi rolników - z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że z obowiązku Powszechnego Spisu Rolnego wywiązał się na razie co piąty z nich.

Powszechny Spis Rolny jest już na półmetku. Udział w nim jest obowiązkowy. Na terenie województwa mazowieckiego sprawdzonych będzie ponad 250 tysięcy gospodarstw rolnych. Urząd Statystyczny w Warszawie zachęca, aby spisać się przez internet.

- Udział w spisie można wziąć na trzy sposoby: samodzielnie spisać się przez Internet, w trakcie rozmowy telefonicznej lub bezpośredniej rozmowy z rachmistrzem. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo warto skorzystać z opcji internetowej. Rolnicy, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu lub umiejętności, mogą wybrać spis przez telefon. Rolników, którzy nie spiszą się przez Internet i będzie z nimi utrudniony kontakt przez telefon, odwiedzą rachmistrze spisowi - mówi Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie. - Od października, kiedy rozpoczęli pracę w terenie spisali jedynie co piątego rolnika - dodaje:

W spisie padają pytania o dane dotyczące: położenia i powierzchni gospodarstwa, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, upraw, zużycia nawozów, pogłowia zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.

Osoby, które nie posiadają komputera mogą skorzystać z Gminnego Punktu Spisowego. Gminny Punkt Spisowy to specjalnie przygotowane miejsce wyposażone w komputer i internet, przygotowane wyłącznie dla rolników chcących skorzystać z samospisu internetowego – czyli obowiązkowej metody spisowej. Punkt Spisowy będzie zlokalizowany w siedzibie Urzędu Miejskiego Radomia w budynku przy ul. Kilińskiego 30 – parter pok. 19  Biuro Obsługi Mieszkańcai będzie dostępny w godzinach od 8 do 15.00. Przy korzystaniu z Gminnego Punktu Spisowego nie obowiązuje rejonizacja. Najwygodniej i najbliżej będzie oczywiście udać się do Punktu Spisowego w gminie, w której mieszkamy. Mamy jednak pełne prawo skorzystać z tej opcji w każdym urzędzie miasta lub gminy w Polsce.

Powszechny Spis Rolny potrwa do końca listopada.