Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

Radomskie

Święto Niepodległości w Skaryszewie

piątek, 13 listopada 2020 12:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Choć tegoroczne obchody Święta Niepodległości - w cieniu pandemii koronawirusa - miały szczególny charakter, to idea święta pozostała niezmienna. W tym roku bez uroczystego pochodu w asyście orkiestry dętej i udziału strażackich i szkolnych pocztów sztandarowych. - Jednak pamięć o bohaterach roku 1918, twórcach Niepodległej Polski i wszystkich, którzy o wolność Ojczyzny walczyli trwa do dziś - powiedział burmistrz Dariusz Piątek, który oddał hołd wszystkim walczącym o Polskę wolną i niepodległą.

Wyrazem tego było symboliczne złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi skaryszewian oraz żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej poległych z rąk hitlerowców podczas II wojny światowej. Nie mogło zabraknąć pieśni żołnierskich, „Śpij Kolego” i „Wojenko, Wojenko”, które pod pomnikami wykonał Pan Tomasz Góźdź, kapelmistrz Orkiestry Dętej w Skaryszewie. Odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. dr Dariusz Skrok, proboszcz skaryszewskiej parafii.

Dariusz Piątek przypomniał trudną historię Narodu Polskiego "historię odwagi i miłości do Polski, nadziei, tęsknoty za wolnością i prawdą, jednością i autentyczną solidarnością". Przypomniał także o jeszcze jednej, bardzo ważnej rocznicy przypadającej w tym roku. 30-leciu Samorządu Terytorialnego. Na tę okoliczność zostały przygotowane Medale Pamiątkowe „Zasłużony dla Miasta i Gminy Skaryszew w 30. rocznicę powołania Samorządu Miasta i Gminy Skaryszew”. Medalami zostali uhonorowani ks. kanonik Bolesław Walendzik, proboszcz senior parafii w Skaryszewie oraz ks. dr Dariusz Srok obecny proboszcz parafii.

Znicze i biało-czerwone kwiaty pojawiły się we wszystkich miejscach upamiętniających ważne wydarzenia na terenie Miasta i Gminy Skaryszew. Dla zachowania niezbędnych środków ostrożności dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie, Daniel Rogala wraz ze współpracownikami indywidulanie złożyli hołd uczestnikom dawnych czasów. Tuż przy strażackich remizach, strażacy symbolicznie wciągnęli biało-czerwone flagi na maszt.