Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

Radomskie

Ziemia Radomska będzie mogła liczyć na większe fundusze?

poniedziałek, 23 listopada 2020 14:26 / Autor: Radosław Mizera
foto: Łukasz Wójcik/UM Radom/FB
Radosław Mizera

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że część Mazowsza - bez Warszawy i 9 powiatów położonych wokół stolicy - znalazło się w programie operacyjnym Polska Wschodnia. Oznacza to więcej środków m.in. dla regionu radomskiego.

Poseł Marek Suski jest zdania, że decyzja rządu umożliwi regionowi radomskiemu korzystanie z dodatkowych środków w nowej perspektywie z programu dla Polski Wschodniej. - To bardzo dobra wiadomość. Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o to, by uboższa część Mazowsza mogła korzystać z dodatkowych środków. Podział statystyczny Mazowsza pokazał dysproporcje w rozwoju województwa - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości:

Również samorządowcy nie kryją satysfakcji z decyzji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. - Teren byłego województwa radomskiego, z chwilą wejście do nowego Mazowsza, został praktycznie pozbawiony środków z budżetu nie tylko krajowego, ale również i europejskiego. Polska Wschodnia pozwoli odwrócić te tendencje - powiedział Marek Klimek, wójt gminy Potworów w powiecie przysuskim:

Innego zdania jest Adam Struzik. - 70 gmin i Warszawa zostaną wyłączone ze wsparcia regionalnego – powiedział marszałek Mazowsza:

Do decyzji rządu odniósł sie także wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik:

Decyzję rządu skomentował dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego i ekspert od planowania przestrzennego:

 

Ministerstwo informuje, że wydzielenie Warszawy i 9 powiatów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego ma charakter czysto techniczny. Nie zmienia nic z punktu widzenia puli środków dla tych samorządów. Niezależnie czy pieniądze dla Warszawy i 9 powiatów byłyby inwestowane z programów krajowych, czy z programu regionalnego pula jest taka sama – około 140 milionów euro. - I jest to pula gwarantowana. Nikt jej nie odbierze - czytamy w oświadczeniu resortu funduszy i polityki regionalnej. Ministerstwo dodaje, że taka wysokość puli wynika z regulacji unijnych, bo region warszawski stołeczny jest według unijnej metodologii regionem lepiej rozwiniętym.

Na to, że wdrażanie funduszy dla Warszawy i okolicznych powiatów z poziomu programów krajowych jest najbardziej logicznym rozwiązaniem, wskazują też twarde dane dotyczące funduszy unijnych na lata 2014-2020. 90% dofinansowania dla projektów realizowanych w Warszawie pochodzi w obecnej perspektywie z programów krajowych, a 10% z regionalnego programu dla województwa mazowieckiego. W przypadku 9 otaczających Warszawę powiatów to odpowiednio 79% i 21%.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że dodatkowo Warszawa i otaczające ją powiaty będą mogły korzystać ze środków Funduszu Spójności bez ograniczeń. Z tych pieniędzy finansowane są duże inwestycje, np. Metro Warszawskie, rozwój sieci tramwajowej i kolei miejskiej. To miliardy euro dla mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów.

Wsparcie mniejszych inwestycji również będzie możliwe. Z finansowanych z UE programów krajowych będzie można wspierać np. żłobki i kanalizację, a drogi lokalne z Funduszu Dróg Samorządowych, który zasilany jest środkami z budżetu państwa.

Program Polska Wschodnia to instrument wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego 5 województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Jego środki - 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - przeznaczone są na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne, z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu, inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej.