Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

Opoczno

Dariusz Kosno: To będzie rekordowy budżet

wtorek, 24 listopada 2020 16:59 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Gmina Opoczno
Marcin Prejs

Po raz pierwszy w historii wydatki Gminy Opoczno przekroczą 200 mln zł, z czego ponad 43 mln samorząd planuje przeznaczyć na inwestycje. Poznaliśmy główne założenia projektu przyszłorocznego budżetu.

W audycji Gmina Opoczno na Fali burmistrz Dariusz Kosno mówił o głównych założeniach projektu budżetu na 2021 rok. Dokument przedstawiony został już Radzie Miejskiej i Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Jak podkreśla burmistrz, po raz pierwszy w historii wydatki Gminy Opoczno przekroczą 200 mln zł, z czego ponad 43 mln samorząd planuje przeznaczyć na inwestycje.

Jak wyjaśnia burmistrz, większość z planowanych inwestycji to zadania drogowe. – Wybudujemy ulicę Brzozową, przebudujemy ulicę Błonie, przygotujemy projekt techniczny na przebudowę ulicy Kossaka łączącej ulicę Westerplatte z ulicą Ceramiczną – mówi Dariusz Kosno. Jak wyjaśnia, ta inwestycja otworzy tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Inwestycje drogowe planowane są także na osiedlach Ustronie i Piastowskim oraz w Sołku i Różannie.

Jednym z większych zadań drogowych będzie przebudowa ulicy Świerkowej w Opocznie. Samorząd liczy, że na realizację tego zadania otrzyma duże wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Rozliczony będzie także projekt przebudowy ulic: Partyzantów, Limanowskiego i Cichej. Prace powinny się tu zakończyć jeszcze w listopadzie. Urząd będzie realizował przebudowę ulic Leśnej i Torowej. Ma również powstać projekt na przebudowę ulicy Starzyńskiego. Gmina chce także budować ulicę Puchały oraz w części św. Jana oraz Piłsudskiego.

Jak mówi burmistrz Dariusz Kosno, prace mają być prowadzone w Mroczkowie Gościnnym. W planach jest również przedłużenie ulicy Partyzantów do ulicy Przemysłowej. Samorząd gminny będzie także wspierał powiatowe inwestycje drogowe. Chodzi o remonty dróg w Bukowcu, w Ostrowie oraz przebudowę wiaduktu w Bukowcu.

W przyszłym roku ma również zakończyć się budowa bloku socjalnego przy ul. Przemysłowej. Samorząd planuje także termomodernizacje budynków. Chodzi m.in. o ten przy ulicy Mickiewicza, w którym kiedyś swoją siedzibę miała policja. Jak wyjaśnił burmistrz Dariusz Kosno, po remoncie ma tu się wprowadzić Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pierwszy raz w budżecie gminy znalazły się też pieniądze na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Zgodnie z rozstrzygnięciem konkursowym urząd przeznaczy na ten cel 497 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom powstaną m.in.: inteligentne przejście dla pieszych przy szpitalu, place zabaw na Gorzałkowie i przy Przedszkolu nr 2, a także wielofunkcyjne boisko w Dzielnej.

Projekt budżetu musi być zatwierdzony przez radnych. Sesja budżetowa przeprowadzona zostanie w grudniu lub styczniu.

 

Gmina Opoczno kończy realizację zadań w ramach tegorocznego funduszu sołeckiego. Część z nich jest wykonywana przez Wydział Rolnictwa opoczyńskiego urzędu. – To budowa i doposażenie placów zabaw oraz siłowni, remonty w szkołach, a także szereg zakupów – wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

 

Nowe bezpieczne przejście dla pieszych powstaje przy jednym z dyskontów na ulicy Biernackiego w Opocznie. Na jego wykonanie gmina pozyskała 100 tysięcy złotych w ramach programu ograniczenia przestępczości „Razem bezpieczniej”. – Mamy mnóstwo sygnałów od policji, że w tym miejscu robi się niebezpiecznie i w związku z tym podjęliśmy decyzję, żeby przebudować to przejście dla pieszych – informuje Tomasz Łuczkowski. Jak wyjaśnia, przy przejściu zamontowane zostało już dodatkowe oświetlenie, wkrótce pojawią się kolejne elementy, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo w tym miejscu.