Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

Opoczno

Które powiatowe drogi przebuduje opoczyński samorząd?

piątek, 26 lutego 2021 10:57 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Starosta Marcin Baranowski przedstawił najważniejsze zadania drogowe realizowane przez powiatowy samorząd. Mówił o tym w audycji Powiat Opoczyński na Fali.

W audycji Powiat Opoczyński na Fali starosta Marcin Baranowski mówił o zadaniach drogowych realizowanych przez powiatowy samorząd. Przyznał, że dobry stan dróg jest kluczowy do poprawy bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. – Ale jest też ważnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności gospodarczej, turystycznej, inwestycyjnej, ale także jeśli chodzi o konkurencyjność powiatu opoczyńskiego wobec innych regionów – mówił starosta.

Marcin Baranowski podsumował najważniejsze zadania drogowe realizowane przez powiat w ubiegłym roku. To m.in. inwestycja na drodze Kozenin - Kłopotów. Chodzi o etap drugi tego zadania realizowany na odcinku Popławy - Popławy Kolonia - Kazimierzów. Ważnym ubiegłorocznym zadaniem była również przebudowa drogi Opoczno - Końskie na odcinku Skronina - Sędów i przez miejscowość Parczówek. Obydwie te inwestycje zakończone zostaną w tym roku. Prace prowadzone były także na drodze w Libiszowie. Jak mówił starosta w ubiegłym roku nie brakowało także mniejszych inwestycji realizowanych ze środków własnych. Na wykonanie tych większych samorząd pozyskiwał pieniądze zewnętrzne. Chodzi głównie o wsparcie w ramach rządowego funduszu dróg samorządowych. – Dzięki niemu uzyskaliśmy dofinansowanie naszych inwestycji na poziomie 70-80 procent – wyjaśniał starosta. Powiatowy samorząd korzystał także ze wsparcia finansowego na tak zwane dojazdówki do pól. Łącznie w ubiegłym roku opoczyńskie starostwo kompleksowo przebudowało ponad 7 km dróg. Inwestycje te kosztowały 5,3 mln zł. Także w ubiegłym roku na bieżące utrzymanie dróg powiat wydał prawie 1,9 mln zł.

Starosta opoczyński mówił także o zadaniach realizowanych w tym roku. Część z nich to kontynuacja inwestycji już rozpoczętych (Popławy - Popławy Kolonia - Kazimierzów oraz Skronina - Sędów i przez miejscowość Parczówek). Nie brakuje jednak także zupełnie nowych zadań. Jednym z nich jest przebudowa drogi w Bukowcu Opoczyńskim. Na realizację tej inwestycji samorząd ubiega się o wsparcie w ramach rządowego funduszu. Powiat planuje także remont drogi na odcinku Ziębów - Modrzew oraz zadanie w miejscowości Ostrów. Do marszałka województwa powiat złożył wniosek o dofinansowanie remontu drogi Żarnów - Czersko. Szacunkowa wartość tych wszystkich zadań to około 11,7 mln zł. Oprócz tego samorząd realizuje mniejsze zadania, choćby w miejscowościach Radwan i Żelazowice.

Posłuchaj całej rozmowy ze starostą opoczyńskim Marcinem Baranowskim: