Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

REGION

Spis powszechny na ostatniej prostej. Wciąż nie spisało się wiele osób

czwartek, 09 września 2021 13:24 / Autor: Michał Kaczor
fot. GUS
Michał Kaczor

W województwie mazowieckim spisanych jest 58% gospodarstw domowych. Do końca Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań zostały zaledwie trzy tygodnie.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do końca września. Obowiązek wypełnienia kwestionariusza dotyczy wszystkich mieszkańców. Do tej pory spisało się niecałe 60% gospodarstw domowych z województwa mazowieckiego.

- W przypadku Polski ten wynik to 63% mieszkań. Przypomnę, że spis składa się z dwóch części - z kwestionariusza osobowego i mieszkaniowego. W województwie mazowieckim spisało się 58% mieszkań - mówi Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Ostatnie trzy tygodnie spisu powszechnego to czas mobilizacji dla rachmistrzów, ale też mieszkańców, którzy jeszcze nie spełnili obowiązku.

- Będziemy starali się zachęcić wszystkich mieszkańców do spisania się. Wciąż znacząca liczba mieszkańców naszego województwa zaniedbała ten obowiązek. Przypomnę, że za zlekceważenie i odmowę udziału w spisie grozi grzywna nawet do 5 tysięcy złotych. Wspominam o karze, ale zachęcam do udziału, bo te dane będą potrzebne wladzom lokalnym, naukowcom do planowania rozwoju. Wszystkie dane są niezbędne do strategii, więc jest to w naszym interesie - tłumaczy Marcin Kałuski.

Jest kilka możliwych metod wzięcia udziału w spisie. Przede wszystkim przez internet na stronie spis.gov.pl, ale także telefonicznie pod numerem telefonu 22 279 99 99 oraz z pomocą rachmistrza, który odwiedzi nas w miejscu zamieszkania.

Warto też uważać na oszustów. Każdy rachmistrz posiada identyfikator i powinien on być okazany na samym początku rozmowy. Dane z identyfikatora możemy zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym jest internetowa aplikacja „Sprawdź tożsamość rachmistrza”, dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Druga opcja weryfikacji rachmistrza to infolinia spisowa pod numerem telefonu 22 279 99 99.

- Możliwości sprawdzenia jest kilka. Dwie z nich to metody bezpośrednie. Można zadzwonić na infolinię spisową lub wejść na stronę spis.gov.pl i wejść aplikacji, w której możemy sprawdzić tożsamość rachmistrza. Żeby sprawdzić rachmistrza potrzebujemy jego imienia, nazwiska i numeru identyfikacyjnego. Dodatkowo możemy zadać rachmistrzowi pytanie pomocnicze o cyfrę kontrolną z naszego numeru PESEL i to powinna być jedna z ostatnich pięciu cyfr - tłumaczy Agnieszka Ajdyn, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Urząd Statystyczny apeluje, żeby nie zostawiać spisu na ostatnią chwilę.

- Zachęcamy do jak najszybszego spisania się. Im wcześniej, tym lepiej, bo istnieje ryzyko, że duża część zapominalskich zacznie spisywać się pod sam koniec, więc sprawność naszych serwerów i dostępność rachmistrzów może być wtedy ograniczona - zachęca Marcin Kałuski.

W przypadku odmowy wzięcia udziału w spisie sprawa kierowana jest do sądu.