Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

Kozienice

Duże zainteresowanie drewnem opałowym. Znamy ceny w nadleśnictwie Kozienice

wtorek, 31 maj 2022 15:51 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

Nadleśnictwo Kozienice informuje, że z uwagi na duże zainteresowanie lokalnych społeczności zakupem drewna opałowego w najbliższym czasie przygotowuje zwiększenie podaży tego rodzaju drewna.

Ze względu na konieczność uprzątania śniegołomów z pierwszych dni kwietnia istnieje możliwość zakupu gałęzi, odpadów powyróbkowych i tzw. wałków opałowych przygotowanych do kupna przez nabywcę.

- Aby skorzystać z takiej możliwości należy zgłosić się do właściwego leśnictwa, odbyć wymagane przeszkolenie BHP, a następnie przy użyciu własnych narzędzi przystąpić do przygotowania drewna w terenie i w sposób wskazany przez Leśniczych - wyjaśnia Natalia Zawodnik z Nadleśnictwa Kozienice:

Drewno wyrabiane „samowyrobem” sprzedawane jest na terenie naszego Nadleśnictwa po cenach istotnie niższych w porównaniu do cen detalicznych wałków opałowych, które wynoszą:

M2 iglaste – 54,12 zł/m3

M2 liściaste – 67,65 zł/m3

S4 iglaste - 88,56 zł/m3

S4 liściaste – 108,24  zł/m3

Leśnicy jednocześnie dementują informacje przekazywane przez niektóre prywatne podmioty handlujące drewnem opałowym jakoby znaczne podwyżki gotowego ,,drewna kominkowego'' wynikały z podwyżek cen w Lasach Państwowych. Drewno opałowe jest surowcem, którego cena wzrosła od poprzedniego roku o 5%. Według obowiązującego cennika detalicznego metr sześcienny drewna opałowego liściastego twardego (dąb, grab, buk, brzoza) kosztuje ok 180 zł, a drewna iglastego (jodła, sosna, świerk) ok 130 zł.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w komunikacie, że na wniosek szefowej resortu Anny Moskwy, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych "przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez odbiorców indywidualnych surowca drzewnego do celów opałowych". "Jej wprowadzenie stanowi reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych. Resort klimatu i środowiska dokłada wszelkich starań, aby zapewnić dostępność drewna opałowego dla gospodarstw domowych" — wskazał resort.