Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

REGION

Marmoleum

czwartek, 09 czerwca 2022 15:10 / Autor: Reklama
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wnętrza. Jego wybór znacząco wpłynie na postrzeganie i wykorzystanie przestrzeni. W tym artykule skupimy się na marmoleum jako jednej z opcji.

Marmoleum (czyli naturalne linoleum) to ekologiczna wykładzina podłogowa, która charakteryzuje się wysoką odpornością mechaniczną i chemiczną, długą żywotnością oraz atrakcyjnym wyglądem. Z powodzeniem znajduje zastosowanie zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych.

Skład materiału i produkcja

Podstawowymi składnikami naturalnego linoleum są olej lniany, korek i mączka drzewna, wapień, żywica sosnowa i naturalne pigmenty.
Olej lniany jest mieszany z żywicą w kotłach utleniających przy wzrastających temperaturach. Efektem tego procesu jest spoiwo, do którego następnie dodawane są pozostałe składniki, tworząc w ten sposób granulat linoleum. Następnie jest dociskany do osnowy jutowej pod wysokim ciśnieniem. Ostatnim etapem procesu produkcyjnego jest suszenie, podczas którego linoleum twardnieje i uzyskuje wymaganą elastyczność.
Dostępny jest w postaci pasów lub płytek o grubości 2-4 mm lub dociśnięty do płyty pilśniowej jako podłoga pływająca. Jest stosunkowo łatwy do spawania. Do zgrzewania stosuje się sznur jednokolorowy i wielokolorowy (do tzw. niewidocznego zgrzewania) lub specjalny sznur fotoluminescencyjny do znakowania zabezpieczającego i dekoracyjnego.

Właściwości

Marmoleum może poszczycić się szeregiem doskonałych funkcji. Jest to powierzchnia antystatyczna, higieniczna, bakteriostatyczna, antypoślizgowa, ekologiczna, fotostabilna, wytrzymuje duże obciążenia, a nawet przypalenie papierosem. Niektórzy mogą obawiać się, jak zachowa się podłoga w przypadku pożaru i czy będzie miała tendencję do zapalania się z powodu zawartości żywicy. Wręcz przeciwnie – marmoleum to jeden z materiałów, który bardzo trudno podpalić. Dlatego jego zastosowanie nie jest ograniczone nawet w przestrzeniach przez ruch większej liczby osób. Ponadto jest materiałem w pełni nadającym się do recyklingu.
Nadaje się do pomieszczeń wilgotnych (łazienki, toalety - ale zawsze należy skonsultować się z konkretnym producentem, ponieważ niektórzy nie polecają ich naturalnego linoleum do pomieszczeń z dużą wilgotnością) oraz do pomieszczeń o wysokich wymaganiach higienicznych (sale operacyjne). Jest to podłoga dająca poczucie ciepła, która dzięki grubości około 2,5 mm (wystarczająca do pomieszczeń mieszkalnych) bardzo dobrze rozprowadza ciepło i dlatego nadaje się do ogrzewania podłogowego.
Swoim wyglądem przyjemnie ożywia mieszkanie, a dzięki bogatej gamie kolorystycznej jest wręcz predestynowana do zastosowania w dziecięcym pokoju. Dekoracyjne kształty można tworzyć na podłodze przy użyciu technologii Aquajet. Weźcie dzieci i niech same narysują podłogę do pokoju. Dzięki sterowanemu komputerowo strumieniowi wody możesz bez problemu stworzyć dowolny wzór na podłodze, dzięki czemu możesz pomóc swoim dzieciom urzeczywistnić wyobraźnię.

Częstym pytaniem jest, jak wykończyć podłogę przy ścianie. Estetycznym i jakościowo najkorzystniejszym zakończeniem jest naciągnięcie części materiału na ścianę. Eliminuje wówczas problematyczne czyszczenie narożników. Inną opcją jest zastosowanie listew drewnianych. W ofercie dostępnych jest wiele odcieni, dzięki czemu możesz znaleźć odpowiedni, który będzie pasował do Twojej pochyłej podłogi. Listwy drewniane nie są zalecane do wilgotniejszych pomieszczeń - takich jak łazienka.

Konserwacja i czyszczenie

Marmoleum jest bardzo odporne na zanieczyszczenia i nie ma tendencji do zapychania się. Ponadto zwykle możliwa jest renowacja w przypadku uszkodzenia warstwy wierzchniej. Zazwyczaj wystarczy wyczyścić podłogę na sucho mopem do kurzu. Jeśli wymagane jest czyszczenie na mokro, zawsze używaj specjalnego środka zgodnie z zaleceniami producenta.
Do montażu ważne jest dobrze przygotowane podłoże. Musi być sucha, gładka, prosta, czysta, solidna i najlepiej zatarta. Podłoga jest następnie przyklejana bezpośrednio do podłoża (listwy o szerokości 2 m lub płytki) lub układana jest jako pływająca – listwy lub kwadraty dociskane do płyty pilśniowej tzw. Marmoleum click. Należy pamiętać, że podłoga pływająca musi być zawsze ułożona na odpowiedniej izolacji ze względu na izolację akustyczną

(artykuł sponsorowany).