Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

Kozienice

Wspólnie zwiedzali powiat kozienicki na rowerze

wtorek, 21 czerwca 2022 16:05 / Autor: Kamil Zapora
źródło: Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Kamil Zapora

Słońce, delikatny wietrzyk, mnóstwo uśmiechu i pozytywnej energii – tak w skrócie można opisać atmosferę, która panowała podczas XII Powiatowego Rajdu Rowerowego "Śladami Historii" w ostatnią sobotę, 18 czerwca.

60 uczestników wydarzenia wystartowało z parkingu przy budynku Starostwa Powiatowego w Kozienicach. W imieniu starosty kozienickiego Krzysztofa Wolskiego zostali powitani przez naczelnika Wydziału Promocji i Kultury Lucynę Domańską-Stankiewicz. Po zarejestrowaniu się w biurze rajdu, krótkiej rozgrzewce, poprowadzonej przez instruktorkę z Klubu Aktywnej Kobiety "Foremka" Annę Gondek, wspólnej fotografii, wszyscy miłośnicy jazdy na dwóch kółkach wyruszyli w 70 km trasę. Wiodła ona przez miejsca pamięci związane z I wojną światową, Powstaniem Styczniowym, poprzez mogiły tragicznie zmarłych lotników i zabytki powiatu kozienickiego. Rajdowicze odwiedzili również miejsca związane z bartnictwem i pszczelarstwem, gdzie mieli możliwość skosztowania różnych gatunków miodów oraz wysłuchać prelekcji leśniczego Leśnictwa Przejazd Ryszarda Wziątka. To wszystko w urokliwej scenerii Puszczy Kozienickiej i zlokalizowanych na jej terenie pomników przyrody.

Trasa zaplanowana została w taki sposób, aby uczestnicy mieli możliwość powalczyć z trudami jazdy po piaszczystych i leśnych ścieżkach oraz odetchnąć podczas jazdy asfaltowymi drogami przez malownicze miejscowości gminy Głowaczów. Na mecie Rajdu, która w tym roku zlokalizowana była na parkingu Cztery Kopce przy drodze krajowej 48, gdzie znajduje się także Cmentarz wojenny z I wojny światowej Kurhan, każdy uczestnik otrzymał nagrodę za ukończenie trasy: znaczek rajdowy, ręcznik turystyczny oraz folder z opisem trasy XII Powiatowego Rajdu Rowerowego „Śladami Historii”. Nie zabrakło również ciepłego poczęstunku oraz słodkich przekąsek i napojów.

Po raz trzeci sponsorem rajdu powiatowego był Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., który już po raz trzeci był Sponsorem Wydarzenia. Zachęcamy do zwiedzania ziemi kozienickiej korzystając z tras rowerowych wyznaczonych przez Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego podczas poprzednich edycji rajdu. Są one dostępna na stronie internetowej Starostwa w zakładce Powiat.