Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Radomskie

Dożynki powiatowo-gminne w Goździe

niedziela, 03 września 2023 19:06 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Niech ta uroczystość będzie dziękczynieniem za plon. Okażmy przy tej okazji nasz szacunek i wdzięczność wobec ludzi, którzy są twórcami tych zbiorów – mówił biskup Marek Solarczyk, który 3 września przewodniczył Mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego w Goździe. Tego dnia odbyły się tam Dożynki Powiatu Radomskiego i Gminy Gózd.

- Dziękujemy gospodarze ziemi za waszą troskę, za poświęcenie i oddanie. Chcemy dzisiaj docenić każde poświęcenie na roli – powiedział w homilii bp Marek Solarczyk.

- Dożynki są wielkim świętem rolników, którzy tego dnia dziękują za plony - mówił Waldemar Trelka, starosta radomski:

Przybyłych na dożynki powitał Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd:

Wśród zaproszonych gości był Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki:

Dożynki to ukoronowanie całorocznej pracy i podziękowanie za zebrane plony. Tradycyjnie obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Obecnie obchodzi się je w sierpniu lub wrześniu.

Dożynki odbyły się na terenie Zespołu Szkół przy ul. Starowiejskiej. Tam odbyło się oficjalne otwarcie Święta Plonów. Na scenie odbyły się występy zespołów ludowych z całego powiatu radomskiego. W czasie dożynek udział wzięli m.in. posłowie:Anna Kwiecień, Marek Suski, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak oraz Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, Zbigniew Kuźmiuk poseł PE, Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.