Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Radomskie

Stypendia dla studentów kierunków pielęgniarskich

piątek, 19 stycznia 2024 10:32 / Autor: Monika Nowakowska
foto: powiat radomski
Monika Nowakowska

Powiat Radomski ufundował kolejne stypendia dla studentów kierunków pielęgniarskich. W piątek, 12 stycznia umowy podpisało trzy kolejne osoby, które będą pracować w placówkach w Krzyżanowicach i Jedlance. W sumie programem objętych było 11 osób, a przeznaczono na ten cel ponad 170 tysięcy złotych.

Program stypendialny dla studentów szkoły wyższej na kierunku pielęgniarstwo działa od 2021 roku. Powstał z inicjatywy Waldemara Trelki, starosty radomskiego. Celem programu jest zachęcenie przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy do podjęcia zatrudnienia w prowadzonych przez Powiat Radomski jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej: Domach Pomocy Społecznej w Jedlance, Krzyżanowicach i Wierzbicy oraz Powiatowym Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym w Krzyżanowicach. To ogromna pomoc tym placówkom w zapewnieniu właściwej opieki pielęgniarskiej dla podopiecznych.

– Bycie pielęgniarką, pielęgniarzem nie jest łatwe. Tej pracy nie da się traktować typowo służbowo. Do tego trzeba mieć serce, trzeba to kochać, dlatego dziękuję Państwu, że jesteście z nami i oddajecie się swojej pracy w sposób wyjątkowy – mówił Waldemar Trelka podczas spotkania ze stypendystami:

– To bardzo ważna inicjatywa władz powiatu radomskiego, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców podległych nam jednostek. Od wielu lat wszystkie jednostki pomocy społecznej borykają się z niedoborem kadrowym. Trzy lata temu wyszła inicjatywa władz powiatu, dzięki której jedenaście osób podjęło studia i może pracować w naszych placówkach. Cieszymy się, że będziemy mieli pracowników w pełnym wymiarze czasu, którzy znają już naszych mieszkańców – mówi Jolanta Borek – Roczniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu:

Do końca grudnia 2023 roku wypłacano stypendia siedmiorga studentom, którzy wnioskowali o ich przyznanie w 2021 roku. Osoby te pobierały stypendia od stycznia 2022 roku do grudnia 2023. Łączna kwota wypłaconych tym osobom stypendiów wynosi 126 tysięcy złotych.

W piątek 12 stycznia, umowy stypendialne w ramach trzeciego naboru podpisało kolejne trzy osoby. Łączna kwota stypendiów przyznanych tym osobom wynosi 27 tysięcy złotych. Stypendia zostały przyznane na okres 9 miesięcy (od stycznia do czerwca 2024 roku i od października do grudnia 2024 roku) w kwocie 1000 zł miesięcznie.

Kamila Domagała, która obecnie nie jest zatrudniona w żadnej z prowadzonych przez Powiat jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, po zakończeniu kształcenia deklaruje podjęcie zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki w pełnym wymiarze czasu pracy, przez okres co najmniej 4 lat, w Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach lub Powiatowym Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym w Krzyżanowicach. Ewelina Katana, która obecnie jest zatrudniona w Domu Pomocy Społecznej w Jedlance na innym stanowisku pracy, ale deklaruje podjęcie po zakończeniu kształcenia zatrudnienia w tej placówce na stanowisku pielęgniarki w pełnym wymiarze czasu pracy, przez okres co najmniej 4 lat. Z kolei Jacek Żaczek – obecnie zatrudniony jest na innym stanowisku w Powiatowym Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym w Krzyżanowicach, ale deklaruje podjęcie po zakończeniu kształcenia zatrudnienia w tej placówce na stanowisku pielęgniarza w pełnym wymiarze czasu pracy, przez okres co najmniej 4 lat:

Od początku realizacji programu stypendialnego dla pielęgniarek Zarząd Powiatu Radomskiego przyznał stypendia 11 studentom szkoły wyższej na kierunku pielęgniarstwo, na łączną kwotę 171 tysięcy złotych.